Vinnytsia

Değişime Puanım
87/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Ukrayna
Ad Soyad
Serhan Sorkun
E-posta
N.A@N.A.com
Ay
Temmuz
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
-
Staj Görülen Bölüm
Alerji Departmanı
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
Ukrayna hep merak ettiğim bir ülkeydi, ayrıca allerji bölümüne de ilgim vardı, bu sebeple tercih ettim.Hazırlık aşamasında önce çok tedirgin olmuştum, belgeleri toplarken eksiksiz toplamaya çok özen gösteriyordum ama bir kez tamamladıktan ve görevli insanların yardımları ve anlayışlarını gördükten sonra aslında hiç de tedirgin olmama gerek olmadığını gördüm. Pek fazla problemle ile karşılaştığımı söyleyemem yani.
Staj
9/10
Staj yaptığım hoca benle çok ilgiliydi sürekli bana yardımcı olmaya çalışıyordu, hatta yurt ile ilgili bazı özel sorunlarda bile yardımcı oldu hocam. Akademik bakımdan ise de olabildiğince keyifli ve dolu bir stajdı pek çok tekniği ve özellikleri görmemi sağladılar. Hastanenin fiziksel özellikleri ise muhteşem değildi ancak bence gayet yeterliydi ve verimli bir staj geçirdiğimi düşünüyorum.
Konaklama
8/10
Yurdum hastanenin yanında idi. Şehrin tam merkezinde ve hastanenin hemen yanındaydı. Ancak yurt ile ilgili bazı problemler yaşadım ve beni sonrasında yine şehrin merkezindeki bir misafir evine çıkardılar. Yani yaşadığınız zorluklarda da bir çözüm buluyorlardı.
Yiyecek - İçecek
8/10
Yiyecek konusunda hiç sıkıntı yaşamadım, restoranlar ortalama idi ve bazı mekanların sahibi Türk oluyor, bu mekanlarda size daha da yardımcı oluyorlar. Musluktan su içemiyordum, marketten alıyordum. Ücretler ise gayet ucuzdu.
Dil ve Kültür
9/10
Alfabeleri farklı ancak öğrenmesi zor bir alfabe değil, gidecek arkadaşlara öğrenmelerini öneririm ama çok da gerekli değil. Önemli şeyler zaten latin alfabesi ile İngilizce de yazılı oluyor. İnsanlar ile anlaşmak için İngilizce yeterli oldu ancak gitmişken Ukraynaca bir kaç şey de öğrendim. Zaten hastanede muhatap olduğum çoğu kişi İngilizce konuşuyordu. Uyum sağlamak konusunda da bir sıkıntı yaşamadım hiç. Türkiye ile pek benzer diyemem bu sebeple de herhangi bir şehre benzetemeyeceğim.
İletişim ve Haberleşme
10/10
CP ve LEO'lar çok cana yakın iyi insanlardı iletişim kolaydı. Sim kart fiyatları ucuzdu, wifi yoktu ancak 50 liraya sınırsız mobil internetim vardı ve her istediğim an internete erişimim oluyordu bu sayede. Diğer incomingler ile iletişim de çok iyi idi. Herkes zaten tıp öğrencisi olduğu için birbirimizle vakit geçirirken çok keyif aldık.
Ulaşım
9/10
Şehir içi ulaşım çok uygun fiyatlıydı ve yeterliydi. Otobüsleri kullanırken hiç sıkıntı yaşamadım. Şehirler arasında yolculuk yaparken tren ve otobüs kullandım. Otobüs tahmin edebileceğiniz gibiydi ancak trenler çok konforluydu bence
Gezi - Eğlence
8/10
Her haftasonu sosyal program oluyordu ve tüm ülkedeki incomingler bir araya geliyordu. Sosyal olarak yapılacak pek çok şey bulabiliyorsunuz ancak insanlar sizinle tanışırken dillerinden dolayı biraz çekingen kalabiliyor. Ben Lviv, Kiev ve Odessa şehirlerini gördüm ve 3'ü de bence çok güzel şehirler hepsinin kendine has bir havası ve güzelliği var. Ulusal programlar eğlenceli oluyordu, gittiğimiz şehirlerdeki insanlar bizim eğlenmemiz için çaba gösteriyorlardı
Şehir Şartları
9/10
Ukrayna genel olarak yazları çok sıcak değil, ince giysiler öneririm ama yanınızda bir yağmurluk/ceket bulundurmanız iyi olacaktır. Bazen şiddetli yağmur yağabiliyor. Prizler Türkiye ile aynı. Eğer Kiril alfabesini biliyorsanız (ki bilmiyorsanız da öğrenmesi en fazla 1 haftanızı alır) pek problem yaşayacağınızı sanmıyorum
Genel Bütçe
10/10
Bütçemi hatırlamıyorum ancak Ukrayna ucuz bir ülkeydi, problem yaşamadım, genelde eğlence ve yiyecek içecek üzerine harcama yaptım. Şehrim çok ucuzdu. Kendi dönemimde 1tl=5grivna idi ancak tabi ucuzluğun nedeni bu değil.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Gezebildiğiniz kadar çok şehri gezmenizi tavsiye ederim. Her şehrin kendine has bir özelliği var zira.