Beni Suef

Değişime Puanım
87/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Mısır (IMFSA- Egypt)
Ad Soyad
Melih Kasap
E-posta
melihk95@hotmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2014
Staj Görülen Üniversite
Beni Suef University
Staj Görülen Bölüm
Genel Cerrahi
Karar ve Hazırlık Aşaması
7/10
Konsolosluk süreci ve Mısır'ın basında gösterilme şeklinden dolayı oldukça yorucu bir süreçti benim adıma ama aldanmamanızı ve konsolosluktaki çalışanları umursamanızı tavsiye ederim.
Staj
10/10
Tıbbi olarak bir alt yapısı olan herkesin çok şeyler kazanabileceği ve hastaya kolay bir şekilde yaklaşabileceğiniz bir ortam, doktorlar da son derece yardımsever.
Konaklama
8/10
Mısır bildiğiniz gibi gelişmişlik bakımından yeterli bir ülke değil ancak ülkenin kendi yeterliliği kapsamında size en iyi konaklamayı sunmaya çalışıyorlar ama yine de mükemmel ve çok da keyifli bir konaklama olmasa da bundan keyif almanızı engellemiyor.
Yiyecek - İçecek
8/10
Mısır kültürü o kadar da temizliği umursamıyor ama yine de Mısır'ın yeterliliğinde gayet iyi yemekler sunuluyor.
Dil ve Kültür
10/10
Mısır kesinlikle görülmesi ve keşfedilmesi gereken bir yer. Çok kompleks ve keşfi keyif veren bir kültüre sahip. Doktorların çoğu da İngilizce’yi temel düzeyde biliyor.
İletişim ve Haberleşme
9/10
İletişim konusunda bir sıkıntı olmuyor, LCye her saniye ulaşılabiliyor ancak çok fazla telefondan yurtdışını aramak son derece pahalı. Bu sebeple Skype vb tercih edilmelidir.
Ulaşım
10/10
Benim şehrim Kahire'ye 1,5 saat sürüyor, bu sebeple çok sıkıntı yaşamıyordum ancak otobüs vb şeyler bizdeki kadar konforlu ve rahat değil.
Gezi - Eğlence
8/10
Yerelinizdeki LEO'dan kesinlikle gelen değişim öğrencilerini öğrenin çünkü az öğrenci geliyorsa bu sıkıntı yaratacaktır sosyal programlarda ama national tours yapılıyor. Tek gitseniz dahi o turlar son derece keyifli.
Şehir Şartları
7/10
Şehir kaliteleri genelde bize göre son derece düşük, yaşadığınız şehrin en kötü mahalleleri gibi düşünebilirsiniz. Fakat bu adamların gelişmişlik düzeyi ve kültürleriyle alakalı, bu sebeple sorun edilmemesi önerilir.
Genel Bütçe
10/10
Çok ucuz TL/Egp 3,7 o sebeple keyfinize göre para harcarsınız ama pazarlık edin söylenen fiyatın %20’si onun gerçek değeridir. Mısır’da ana alışveriş kaideniz olsun.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Politik konulara tamamen yabancı olduğunuz kişilerle girmeniz tavsiye edilmez. Çok dini bütün değilseniz Ramazan ayı ve bayram gibi dönemlerde gitmeyin, cuma namaz saatinde hayat duruyor, ona göre hareket edin.
Bir gece çölde uyuyun. Luxor ve Aswan'a gidin, Sandboarding yapın, Sina'da Dahab ve Sharm el Sheikh'e gidin. Dalmadan katiyen gelmeyin, fiyat olarak gayet uygun, kur farkı çok yüksek TL ile. Güvenlik korkunuz olmasın, askeri hükümet olduğu için kesinlikle güvenli. Çoğu önemli yerlerde askerler var. Pasaportunuzu yanınızdan ayırmayın.