Jalisco

Değişime Puanım
89/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Meksika
Ad Soyad
Muhammed Can Erdoğan
E-posta
mimcan1@gmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2015
Staj Görülen Üniversite
Universidad de Guadalajara (UDEG)
Staj Görülen Bölüm
Nöroloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
9/10
Ben Meksika kültürüne hep ilgiliydim. Küçükken izlediğim Thalia adlı oyuncunun Rosalinda gibi pembe dizileri beni Meksika hakkında hep heyecanlandırmıştı. Ayrıca dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan ve İspanyolca konuşulan en çok nüfusa sahip bu ülkenin çok büyük bir kültüre sahip olduğu konusunda kuşkum yoktu. Nitekim de haksız çıkmadım. :)
Staj
8/10
Staj yaptığım hastane Latin Amerika'nın en büyük 2. hastanesiymiş. Bunu oraya gidince öğrendim. Hastanenin her tarafı özel mozaiklerle süslüydü, hastanenin mimarisi her köşede sizi başka bir atmosfere sürüklüyor açıkçası. Çok çok büyük bir hastaneydi, içinde düşünebileceğiniz her bölümü barındırıyor ve her türlü vaka da var dolayısıyla. Stajımı İspanyolca yaptım ama bunu AF'imde belirtmiştim. Diğer yabancı öğrenciler İngilizce yaptılar ve zorluk çekmediler. Her gün 9'a doğru hastaneye gidiyordum, 13 gibi de hastanede işim bitiyordu ve bu sürede 6 intern ve 1 uzman doktor ile poliklinikte hasta bakıyorduk. EEG, beyin ve omurilik MR'ları, tomografileri okumayı öğrendim, onlarca hastaya kendim nörolojik muayene yaptım, 1 hastaya kendi başıma Alzheimer ilerleme testi yaptım. Bana staj çok şey kattı. Her sabah yarım saat farklı bir nörolojik hastalığın sırayla sunumunu yapıyorduk. Ben de yaptım, benim için çok farklı bir deneyimdi bu da. İspanya, Almanya, İsrail gibi gelişmiş ülkelerden gelen 25 kişilik bir gruptuk ama hepimiz farklı bölümlerdeydik. Her gün hastanede işimiz bitince muhteşem Guadalajara'yı birlikte keşfederdik. :)
Konaklama
9/10
Aile yanında kaldım. Beni ağırlayan tıp öğrencisi kızın babaannesinin evindeydim babaannesi, kız ve ben üç kişiydik evde. Ve ev gerçekten çok büyük, çok lükstü. Tamamen şans eseri böyle bir eve düştüm. Çok uzun bir süre inanamadım. :D Kendime ait odam, banyom tuvaletim hatta giyinme odam bile vardı. Ev özel mimariyle inşa edilmişti ve Guadalajara'nın en güvenli, en iyi semtlerinden biriydi. Ev her gün hizmetçiler tarafından temizleniyordu. Ve normalde 1 öğün verilmesi gerekirken bana ücretsiz olarak 3 öğün muhteşem Meksika ev yemeklerinden verdiler.


Yiyecek - İçecek
10/10
Yemekleri gerçekten muhteşem, burada restoranlarda yediğimiz dandik Meksika yemekleri gibi değil, gerçekten çok lezzetliler. Ve Türk mutfağına aşırı yakınlar. En önemlisi de aşırı ucuz hepsi. En lüks restoranda tatlı dahil tıka basa yeseniz bile 20 liraya denk parayı geçmiyor hiçbir zaman. Her yerde avokadodan yapılmış guacomole sosu ile birlikte onlarca sos ikram ediliyor ne alırsanız alın ve hepsi gerçekten leziz. Her öğünde farklı bir tat deneseniz bile bitiremezsiniz yemekleri, şahsen ben çok denedim ama deneyemediğim yüzlerce lezzeti geride bırakarak döndüm. Ev yapımı müthiş içecekleri var. Horchata ve tamarindo içmeden dönmeyin, her köşe başında, her restoranda bulabilirsiniz. Yine yüzlerce farklı çeşitten oluşan ev yapımı Meksika dondurmalarını da mutlaka deneyin!

Dil ve Kültür
9/10
İspanyolca bildiğim için hiç sorun yaşamadım açıkçası dil ile alakalı. Ama İspanyolca bilmeyen diğer arkadaşlar da çok sorun yaşamadılar. Çok fazla ülke gezdim ama bu kadar sokakları canlı bir ülke ile karşılaşmadım. Her sokakta farklı bir müzik, farklı bir dans, farklı bir kültür. İnsanlar hep gülümsüyor ve aşırı sıcakkanlı, misafirperverler. Herkes bana her konuda yardımcı olmak istedi. Tek kötü yanı halkın bir bölümünün ciddi yoksulluk sıkıntısı çekmesi. Bunun dışında gerçekten anlatılması en zor kısım bu bence ama gerçekten gidilip görülmeden anlaşılamaz bence. Her anım çok güzel geçti.
İletişim ve Haberleşme
7/10
Gitme sürecinde CP ile direkt whatsapptan iletişime geçtim. Sağolsun bana 2 ay boyunca her dakika tavsiye verdi, şüphelerimi giderdi ve oradaki gezimi güzel bir şekilde planlamamı sağladı. Oraya vardığımda da beni ailem havalimanından arabayla karşıladı ve dönerken de aynı şekilde bıraktı. Çok büyük bir sosyal program düzenlenmedi yerel tarafından orada ama biz çok büyük bir ekiptik. Kendi programımızı kendimiz yaptık, aramızdaki iletişim de çok iyi olduğundan hiçbir günümüz boş geçmedi.
Evde wifi vardı. Ama ben oradan kendime cep telefonu hattı da aldım. En kalitelisini almama rağmen çok iyi çeken bir şebeke ağına sahip değil malesef Meksika.
Ulaşım
8/10
Hastaneye şehir içi otobüsle 40 dakikada gidip geliyordum. Tek kötü yanı buydu ama zaten 50 kuruş değerinde çok ucuzdu otobüs bileti ve her zaman oturacak yer buluyordum. Şehirlerarası gidecekler için otobüs müthiş bir seçenek. Bir hafta sonu Büyük Okyanus kıyısında Puerto Vallarta adındaki tatil şehrine, bir hafta sonu da Mexico City'yi ziyarete giderken kullandım. Daha önce o kadar konforlu otobüsler görmedim ve aşırı ucuzdu onlar da. Çok geniş koltuklar, sınırsız ikram ve internet, her türlü rahatlığı sağlıyordu. Cancun'a uçakla gittim. Erken alındığında o da ucuz ve rahat bir yolculuk sunuyor o da. Taksi kullanmanız gereken durumlarda da Uber uygulamasını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Guadalajara'da yaygın Uber ve taksinin yarı fiyatına çok konforlu arabalarla ulaşımınızı sağlıyorsunuz.

Gezi - Eğlence
10/10
Meksika'da özel bir eğlence peşinde koşmanıza gerek yok. Sokaklar, insanlar o kadar canlı ki her zaman eğlencenin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Gece hayatı Guadalajara'da çok dolu dolu. Ama tabi bunun dışında Meksika'nın sanat şehri Guadalajara'nın sınırsız sanat imkanlarından faydalanabilirsiniz. Guadalajara'dan sadece 1 saat uzaklıktaki tekilanın bulunduğu Tequila kentine günübirlik giderek tekila fabrikalarını ziyaret edebilir veya 3 saat uzaklıktaki Büyük Okyanus kıyısındaki Puerto Vallarta adlı tatil şehrine giderek adalardaki saklı plajları keşfedeceğiniz haftasonu kaçamakları yapabilirsiniz. Veya başka bir hafta sonunuzu Mexico City' ye giderek gelişmiş başkentin modern caddelerini gezip dünyanın en büyük piramitleri Teotihuacan'ı görebilirsiniz. Stajınızın sonunda ise 1 hafta Cancun'a giderek kendinizi turkuaz Karayip Denizi sularına bırakabilirsiniz :)
Şehir Şartları
9/10
Şehrin dar, tarihi sokakları ve trafiği dışında bir kusuru yok. :) Meksika'da gördüğüm en otantik şehirde yapma fırsatı buldum stajımı. Renkli, az katlı evleri, kafalarında sombrerolarıyla at üzerinde gezen gençleri, Mariachi çalan sokaklarıyla Guadalajara benim için rüya gibi bir şehirdi. Başta çok farklı gelse de Meksika'yı gezdikçe aslında ne kadar da otantik bir şehirde olduğumun farkına vardım. Guadalajara Meksika'nın sanat şehri olarak geçiyor. Öğrencilere tüm müzeler ver sanat etkinlikleri ücretsiz. Şehirde her gün onlarca sanat etkinliği var, her yerde bir tiyatro, opera, konser veya festival var. 1 ay boyunca her gün gezmeme rağmen hala göremediğim bir sürü güzel yeri vardı şehrin, hiç bunalmadım, sıkılmadım.

Genel Bütçe
9/10
Meksika çok çok ucuz bir ülke, ama bunun dışında Guadalajara ekstra ucuz. Meksika'nın en büyük 2. şehri olmasına ve hala otantikliğini koruyan nadir Meksika şehirlerinden biri olmasına rağmen henüz turistler tarafından keşfedilmemiş bir cennet. Yemekler zaten çok ucuz. Ulaşım çok ucuz. Hatta taksiyle (Uber) şehir içi 1 buçuk saat yol gitmem gereken bir zaman oldu. O zaman bile Türk parasıyla 12 lira değerinde yazdı taksimetre. Hediyelik eşyalar çok ucuz. Ne sayarsam çok ucu diyeceğim galiba. Sadece Cancun pahalıydı o da Amerikalı turistlerin para tuzağı olduğundan. Karayip kıyılarındaki bu şehir Meksika'nın Antalyası, İzmiri kıvamında çok ünlü bir şehirdi. Ama orada da dikkat ederseniz çok harcamazsınız. Benim uçak bileti hariç oradaki harcamalarım 1000 lirayı geçmedi, hem de elimden gelen her dakikamı yeni bir şey deneyerek yeni bir yer görerek geçirmeme rağmen.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Cancun'a gidin. Karayip Denizi'nin bembeyaz kumları ile turkuaz sularında mutlaka yüzün. Tulum'a, Playa del Carmen'e gidin.
Dünyanın 7 harikasından biri olan ünlü Maya piramitlerini barındıran Chichen Itza'yla fotoğraf çekinin. Başkent Mexico City'ye gidip, modern, koloni mimarisinin tadını çıkarın. Palacio de Bellas Artes manzaralı bir restoranda yemek yiyin sonra Angel de la Independencia'daki şehrin kalabalığına karışıp Mexico City'nin ihtişamını izleyin. Pasifik kıyısında Puerto Vallarta şehrine gidin ve Meksika usulü, tatlı ama büyük bir tatil kentinde okyanus üzerinde güneşin batışını izleyin. Sadece küçük teknelerle gidilen adalarda saklı plajları keşfedin. Tekilanın bulunduğu Tequila şehrine gidip fabrikaları ziyaret edin, yapılış sürecini izleyin. Tekilanın yapıldığı masmavi agave bitkileriyle dolu tarlalarda yürüyün. Ama en çok Guadalajara'yı yaşayın, özümseyin. Meksika'nın simgesi Mariachi'nin bulunduğu bu şehirde Mariachi çalan sokaklarda gezin, eşlik edin şarkılara. Salı günleri Teatro Degollado'da muhteşem bir oyun izleyin mesela, ya da çok büyük bir sanat galerisi açılışına ücretsiz gidip çello sanatçılarının keyfini çıkarın. Asitsiz, alkolsüz, doğal içeceklerin tadına bakınç Horchata için, Tamarindo için. Tamale yiyin, beğenmeyin mesela. Ama tamalenin ne olduğunu yaşayarak öğrenmiş olun :D Bir gece kulübünde merengue yapmayı öğrenin, reggaeton yapıp kendinizden geçin dans ederken mesela. Dönüş uçağına bindiğinizde aklınızda kalan tek şey "Viva México" olsun.