Mexico City

Değişime Puanım
90/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Meksika
Ad Soyad
Buse Mine Konuk
E-posta
mail@adres
Ay
Ağustos
Yıl
2012
Staj Görülen Üniversite
(INER) Instituto Nacional de Enfermedades Respiratorias
Staj Görülen Bölüm
İç Hastalıkları (Pulmoner)
Karar ve Hazırlık Aşaması
7/10
Karar aşamasında aslında oldukça düşündüm çünkü Meksika’ya gitmek için hem aktarmalı uçmam gerekiyordu ki bu uzunca bir süre yolda olacağım demekti hem de Türkiye’ye göre biraz uzakta bir ülkeydi. Ama düşününce gezilip görülecek yerler olduğunu düşündüm ve Meksika’ya gitmeye karar verdim. Tabi o zamanlar APEx olmadığı için oldukça zorlandım
Staj
8/10
Contact Person’ım ayrıca LEO’m stajın ilk günü beni hastaneye götürdü doktorlarla tanıştırdı ve doktorlar bana gerçekten samimi davrandılar, hemen aralarına aldılar. Çok kalabalıklardı ama kendi aralarında konuştuklarını bile spontan çeviri ile bana da anlatıyorlardı, onların kendi dillerinde yaptıkları esprileri bile anlamamı sağlıyorlardı. Mısır’dan gelen arkadaşım ile birlikte bir aylık sürecin iki haftasında acil kliniğinde, diğer iki haftasında ise triajda staj yaptık. İspanyolcayı hiç bilmeden gitmeme rağmen iki hafta sonrasında hastalarla az da olsa konuşabiliyorduk, doktorlar bu konuda da bizlere yardımcı oldu. Klinikte ise hastalar üzerinde kan gazı alma, akciğer röntgeni ve EKG okuma gibi birçok pratik yapmamızı sağladılar.
Konaklama
8/10
Contact Person’ım Eddie’nin evinde kaldım. Ailesi oldukça kalabalıktı. Annesi, babası, büyük anne ve babası, evdeki hizmetçisi ve köpeği ile birlikte çok sıcak bir evde konaklama yaptım ve gerçekten memnun kaldım. Ailesi İngilizce biliyordu anlaşmamız hiç zor olmadı, kendimi gerçekten evimde gibi hissettim. Onlar böyle hissedebilmem için ellerinden geleni yaptılar.
Yiyecek - İçecek
8/10
Normalde kaldığım yerde 2 öğün yemek yemem gerekirken bu benim için hiç sorun olmadı. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeğini Eddie ve ailesi ile birlikte yedik. Hastanede bir öğün yemek veriyordu ama ben hiç yemedim onun yerine aralarda Peter ile kantine gidip sandviç yedik ya da bir şeyler içtik. Yemek kültürleri ile ilgili hiç zorluk çekmedim, bize oldukça benziyor. Baharatlı ve acı yemek sevenlerin kesinlikle gitmesi ve Meksika yemeklerini yemesini tavsiye ediyorum, oldukça lezzetli :)
Dil ve Kültür
9/10
Neredeyse her gün müzelere, tapınaklara ve bir gün de o meşhur piramitlere gittik. Mexico City ve etrafındaki eyaletlerde gidilecek gezilecek öyle çok yer var ki… Türkiye’ye göre oldukça uygun bir fiyata bir ay boyunca güzel yerler görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sevdiğiniz arkadaşlarınızı alıp onları ikna edip gezilecek görülecek yerleri ziyaret etmek. Zaten Meksikalılar oldukça misafirperverler, seni ülkelerinde bir ay ağırlamaktan oldukça mutlu olacaklardır :)

İletişim ve Haberleşme
7/10
Hastalarla iletişim biraz zor olsa da zaman geçtikçe İspanyolcaya yatkınlığınız artıyor ve temel birkaç kelimeyi öğrenmeye başlıyorsunuz. Hastalarla böylece rahat iletişime geçiyorsunuz. Doktorlardan birçoğu oldukça güzel İngilizce biliyordu ve kendileriyle oldukça iyi anlaştık. Akciğer hastalıkları ile ilgili bilmediklerimizi öğrendik. Ayrıca sadece tıp üzerine değil doktorlarla çok da güzel arkadaş olduk. Son gün hastanede bize sürpriz güle güle partisi bile yaptılar :)
Ulaşım
8/10
Mexico City ulaşım olarak oldukça gelişmiş. Yer altı ve yer üstünde gelişmiş ulaşım araçları mevcut. İstediğiniz yere kolaylıkla gidebiliyorsunuz.
Gezi - Eğlence
9/10
Dediğim gibi gezi ve eğlence olarak hayatımın yaz tatilini yaşadığım söylenebilir. :) Sizler de Mexico City’i tercih ederseniz oldukça eğlenirsiniz.
Şehir Şartları
8/10
Eyalet olarak en büyük ve en gelişmiş eyaletlerden biri Mexico City ve gerçekten her bir köşesinde farklı şeylerle karşılaşabilirsiniz. İstanbul ve şartlarına (örneğin trafik) alışık olanların rahatlıkla staj yapabileceği bir eyalet.
Genel Bütçe
8/10
Meksika Türkiye’ye göre daha az bir parayla yaşayabileceğiniz bir yer. Türkiye’de günde harcadığınız parayla orada iki gün yaşayabilirsiniz. Yemekler, içecekler, içkiler oldukça uygun. Müzeler ve tapınaklar gezilerinde de öğrenci olduğunuzu ve hastanede çalıştığınız kartı göstererek öğrenci indiriminden faydalanabilirsiniz, hatta hiç ücret ödemeden müzeleri gezebilirsiniz. (Bkz: Antropoloji Müzesi: Mayalara Azteklere biraz ilginiz varsa kesinlikle bu müzeyi gezmelisiniz.)
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Meksika’da bir ay kalacağınızı göz önüne kalarak günlerinizi hiç boşa harcamayın çünkü yapılacak çok şey, gezilecek çok yer var. Daha sonra Türkiye’ye döndüğünüzde keşke bunu da yapsaydım dememek için orada her şeyi denemenizi tavsiye ederim. Home Party’ler en tavsiye ettiğim etkinlikler ;)