Morelia

Değişime Puanım
90/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Meksika
Ad Soyad
Burcu Uzun
E-posta
burcuuzun2@gmail.com
Ay
Temmuz
Yıl
2016
Staj Görülen Üniversite
General Hospital Dr Miguel Silva
Staj Görülen Bölüm
Acil Tıp
Karar ve Hazırlık Aşaması
9/10
Aldığım puan ile kesin gelebilecek ülkelere odaklandım. Her zaman gidemeyeceğim bir yere gitmek ve orada yaşayanlar ile ulkeyi gezmek istiyordum Aynı zamanda Meksikanin bütçeme uygun olmasını göze aldım. Acil tıp bölümünü sectim cunku 1. Sınıfta tıbbi bilgim cok fazla degildi ve aktif olarak gözlemlenebileceğim bir bölüm olduğunu dusundum
Staj
10/10
Cok guzel bir staj geçirirdim. Acilde asistanların gözetimi altındaydık. İlk gündem cpr yapma fırsatım oldu. Kan gazı almayı, Suturu öğrendim. Dil bariyeri olduğu icin yaptıkları şeyleri açıklarken eksiklikler olabiliyordu ancak henüz 1. Sınıf olduğum icin genel olarak gözlem yapabilmek bile yeterliydi. Verimli geçti diyebilirim.
Konaklama
6/10
2 katlı bir hostelde kaldık. Odamda 2 stajyer daha vardi ve odamızda banyo ve duş vardı.haftada bir odamız temizleniyordu Mutfağımız yoktu ancak dışarıda yakın mesafede restoranlar vardi. Sivrisineklerin olması bazen sıkıntı yaratıyordu. Onun dışında cok sorunla karsilasmadik.
Yiyecek - İçecek
10/10
Hastanede öğle yemeği ve sabah kahvaltısı veriliyordu. 4 çeşit yemek ve mutlaka meyve ve kahve oluyordu. Sokaklarda 7-11 adında kahve, içecek,tatlı vb seyler satan marketler vardı ve 7/24 açık oluyordu. Mango, Hindistan cevizine her an ulaşabiliyordunuz. Gittiğim dönemde en pahalı restoranlarda yemek yaklaşık 25-30 TL tutuyordu. O yüzden çoğu restoranı deneme fırsatımız oldu, sokaklarda taco vb fastfood satan mekanların sayısı cok. Domuz eti yemek istemiyorsanız saygı gösteriliyor ve dikkat ediliyor ancak çoğu mekanda seçenek
azalıyor.
Dil ve Kültür
9/10
Ülkede İngilizce konuşan sayısı az. Ancak İspanyolca birkaç cümle öğrenerek taksi şoförleri, restorant sahipleri ile anlaşmak gayet kolay. Yerel halk cok cana yakın ve yardımsever. Sokaklarda dans eden yaşlı çitlere rastlayabilirsiniz. Ancak Bazı yerlerde yerel öğrencilerin yardımı olmadan kaybolmak kolay. Bir de arka sokakların güvenli olmadığı söylendiği için şehir merkezinden cok ayrılmadık. Ülkenin kuzeyinde Amerika’ya yakın bölgelerde teror ve uyusturucu olayları çokmus o yüzden guneye gittigimiz icin şanslıydık. Onun dışında Hava sıcak ve yemekler güzel. Adana tarzı bir şehre benzetebilirdim sanırım :)
İletişim ve Haberleşme
6/10
Cp im beni havalimanından gelip aldı ve hostelimize yerleştirdi. Leolar Ara ara gelip bizimle şehri geziyorlardı. Cp min ailesinin cifliginde herkesin kendi ulkesini tanitacagi bir Etkinlik düzenlendi. Ailesi ile Mısır toplama ve Türk kahvesi içme fırsatımız bile oldu. Sim kardi ucuzdu ancak fiyatını hatırlamıyorum. Hostelde wifi bağlantısı cok iyi degildi. Mekanlarda ücretsiz Wi-Fi vardı. Diğer incominglerle cok iyi anlaştık hafta sonları kendi planlarımızı yapip birkaç şehir gezdik. Hala bazıları ile iletişim halindeyim.
Ulaşım
9/10
Şehir dışına cikarken Türkiye’de olduğu gibi otobüsleri kullandık. Oldukça konforlulardi. Taksi ücretleri cok ucuzdu. Minibüsler de sürekli kullanılıyordu. Hastane ile host elim yürüme mesafesindeydi. Ulaşım sıkıntısı hic yaşamadım diyebilirim.
Gezi - Eğlence
10/10
Şehirimde pazar günü tüm yollar kapatılıyordu ve koşu yapan,bisiklete binen insanlar oluyordu. Pazar akşamı ise dışarıda havaisiysek gösterileri vb oluyordu. Puebla adında bir şehire gece gökyüzüne bırakılan ışık fenerleri ve konserler olan bir etkinliğe katıldık. Başka bir şehirde bir tekne ile bir adaya açıldık ve elektriği olmayan bu adada küçük bir restoranda yemek yedik. Bir surf tahtasini tutmamızı söyleyen ve bizi çeken yerel bir dalgıç ile okyanusta balıkları izledik. Meksico city de piramit kalintilarini ve mayan takvimini gördük. ve maya ve astec kültüründen bahseden müzeleri gezdik.Teotihuacanda piramitlere tırmandık. Kısacası gezmek ve ulkeyi tanımak için cok güzel fırsatlarımız oldu
Şehir Şartları
9/10
Morelia şerhindeydim. Yağmur sezonu olduğu icin yağmurluk ve şemsiye getirmek gerekliymiş sonradan temin etmek zorunda kaldık. Şarj aletleri icin adaptörü oraya vardığımda aldım. Şehir oldukça gelişmişti 1 milyon nüfusu vardı. Kafelerde otururken telefon ve cüzdanları açıkta bırakmamak gerekiyor. Küçük çocuklar gelip calabiliyorlar
Genel Bütçe
8/10
1 Türk lirası 6-7 Meksikan pesosuydu. Ancak donmeme yakın Türk lirasının değeri azaldı. Yaklaşık 1500-2000 TL arasi harcadım. Hayat genel olarak cok ucuzdu. Ancak uçak biletleri önceden alınsa bile pahalı olduğu icin bu ucuzluk dengelenmiş oluyor.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Piramitleri ziyaret edin. Sokak yemeklerinden korkmayın :)