Bilbao

Değişime Puanım
88/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
İspanya
Ad Soyad
Merve Fırıncıoğulları
E-posta
mervefirinciogullari@gmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2015
Staj Görülen Üniversite
Universidad de Bilbao - Hospital de Basurto
Staj Görülen Bölüm
General Surgery
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
İspanya en çok gitmek istediğim ülkelerden biriydi o nedenle karar aşaması çok zamanımı almadı diyebilirim. Ancak tercih yaparken tek tercihime Barselona'yı yazmıştım ve ne yazık ki yerleşemedim. Daha sonra ikinci tercih döneminde İspanya'nın boş kontratı olduğunu görünce yine tek tercih yaptım ve bu defa yerleştim. Bordo pasaportlu olduğum olduğum için Schengen vizesi almam gerekiyordu, Bilbao'daki Leo'muzdan davet mektubu geldikten sonra direkt Ankara İspanya Büyükelçiliği'nden randevu aldım ve birkaç saatte vizem çıktı. Yaz dönemi çok yoğun çalıştıklarından ve İspanyol rahatlığını göz önüne bulundurarak 1-2 ay önce randevu almanızı öneririm.
Staj
10/10
Hastane ve bizimle ilgilenen hocalardan hemşiresine kadar herkes çok güler yüzlü ve yardımseverdi. Genel cerrahi stajında iki Türk idik. Aynı gün iki çeşit operasyon oluyordu her birimiz birine giriyorduk. Staj sonunda ikimizde farklı birçok operasyona girmiş ve farklı hocalarla çalışma imkanı yakalamıştık. 10 yıldır laparoskopik cerrahi yaptıklarından bu işte bir hayli ustalaşmışlar , tek operasyon hariç girdiğim tüm operasyonlar laparoskopikti. Hastane Bask Bölgesi 'nin ( This is Basque Country ,not Spain! ) en büyük hastanesi , yaklaşık 12-15 ayrı bloktan oluşuyor ve bazı bloklar yer altında ameliyathanelerde birleşiyor. Hastane Athletic Bilbao takımının mabedi San Mames Stadyumu'nun yanında geniş ve yemyeşil bir alana kurulmuş.
Konaklama
9/10
15 değişim öğrencisi için şehrin merkezinde sayılabilecek bir apartmanda iki geniş daire kiralanmıştı. Bizim katımızda ev ile ilgili herhangi bir problem yaşamadık fakat alt katta bazı sıkıntılar olmuştu. Odalarda bir veya iki kişi kalıyorduk. Her odada da yatak, giysi dolabı ve çalışma masası mevcuttu. Mutfak gereçleri bakımından da herhangi bir sorun yaşamadık , aradığımız her şey mevcuttu.
Yiyecek - İçecek
7/10
Leo , ilk gün ve ikinci haftanın sonunda olmak üzere ev için iki büyük alışveriş yaptı. Her alışverişinde peçete, temizlik malzemeleri, meyveli yoğurtlar, süt, meyve , konserve, tavuk ve birkaç çeşit sebze almıştı. Meyveli yoğurt ve benzeri şeyleri çok sevmediğimden yapılan alışverişin bir kısmını kullanmıyordum. Kendimiz evin etrafındaki süpermarketlerden ihtiyaçlarımızı karşılıyorduk. Alışveriş konusu gelmişken marketler her gün 21:00'de kapanıyor (hava 21:00-22:00 gibi karardığından bazen zamanın farkına varamıyor ve zor durumda kalabiliyorsunuz :D) ayrıca pazar günleri ve bayramlarda küçük bir iki bakkal hariç her yer kapalı oluyor. Hazır yemek İspanya'nın diğer bölgelerine göre pahalıydı fakat market fiyatları denk sayılabilir. Alkol fiyatları ise oldukça ucuzdu bununla birlikte tapas kültürü çok yaygın. Siz alkollü- alkolsüz herhangi bir içecek söylüyorsunuz yanında size küçük ekmek dilimleri ile çeşitli atıştırmalıklar getiriyorlar.
Dil ve Kültür
10/10
Bilbao'nun İspanya değil bir Bask şehri olduğundan daha önce bahsetmiştim. Dili de Baskça , İspanyolca'dan daha zor ve kısıtlı bir kesim tarafından konuşulduğu için kullanışsız sayılabilir. Halkın neredeyse tamamı İngilizce bilmiyor ama her defasında söylemek istediğimizi el-vücut hareketleri ile ifade edip şekilden şekile girdik ama herhangi bir sorun yaşamadık. Bask halkı da İspanyollar gibi eğlenmeyi seven bir milletti o nedenle uyum problemi yaşamadık.
İletişim ve Haberleşme
10/10
Evde Wifi vardı, isteyen öğrencilere de Leo sim kart almak için yardımcı oldu. İletişimi genelde Whatsapp kullanarak sağladık.
Ulaşım
9/10
Bilbao'ya uçak biletleri İspanya'nın diğer illeri ile kıyaslanınca oldukça pahalıydı biz de hem bunu göz önünde bulundurarak hem de gezmek için gidiş biletimizi Madrid'e dönüş biletimizi ise Cenevre'den aldık. Geriye kalan tüm ulaşımı otobüs ile sağladık. Uçak biletleri ve otobüs biletleri hep kampanyalı olduğundan ulaşıma ciddi bir meblağ ödemedik. Evden hastaneye gitmek için ise aylık 35 Euro'ya sınırsız metro kartı alabilir veya bizim gibi 2 km yürüyebilirsiniz. Çevredeki plajlara gitmek için de aldığınız Bilbao karta istediğiniz miktarda para yükleyerek metroyu kullanabilirsiniz.
Gezi - Eğlence
10/10
Bilbao dışında Madrid, Vitoria(1 gün), Santander(1 gün) , San Sebastian(1 gün) , Barselona(5 gün), Paris(3 gün) ve Cenevre(2 gün) 'ye gittik. Bask bölgesinde Ağustos ayında her haftasonu bir ilde festival oluyordu bu nedenle Vitoria , Santander ve San Sebastian sosyal programa eklenmişti. Bu nedenle burayı tercih edecekseniz (tabi daha iyi bir seçeneğiniz yoksa) Ağustos ayını öneririm. Biz oradayken Bilbao İspanya Süper Kupası finalinde rakibi Barcelona'yı eleyerek 31 yıl sonra kupayı aldı. Tüm şehir takımla kupayı karşılamak için sokaklara döküldü mükemmel bir atmosferdi. Aslında Athletic Bilbao'nun her maçında stadın çevresi ve civardaki bardan maçı izlemek için insan akınına uğruyor. Gezme kısmında çokça maceramız oldu dolayısıyla saatlerce anlatsam bitmez daha fazla zamanınızı almak istemiyorum.
Şehir Şartları
7/10
Bilbao'nun genel sorunlarından biri saat 22:00'den sonra açık bir kafe ve benzeri bir oturulacak yer olmamasıydı diyebilirim. Hava yeni kararmış oluyor ve yapacak bir şey bulamıyorsunuz, aynı kocaman bir yayla gibi :D Şehir zaten yemyeşil bir yer olduğundan her yerde park ve koşan insanlar görmeniz mümkün. Ayrıca makul fiyatlara bisiklet de kiralayıp şehri gezebilirsiniz.
Genel Bütçe
8/10
Yemekleri genelde evde yediğimizden staj evresinde sosyal programdaki gezi masrafları dahil 400 euro harcadım. Fakat Barselona, Paris ve Cenevre gezisi için de bir o kadar para harcadım diyebilirim. 70 euroya yemek yediğimiz de oldu 3 euroya yediğimiz de o nedenle o kısmı biraz da kişiye göre değişiyor. Ben bu bütçe ile denenmesi gereken her şeyi denediğimi düşünüyorum.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
- Aylık metro kartı almadık yürüyerek 25 dakikada vardığımız için bu karardan pişman olduğumuzu söyleyemeyeceğim.
- Çevre şehirleri gezin ve Bakio yakınlarındaki (otobüsten indikten sonra 4 kilometrelik bir yokuş ve 230 basamak sizi bekliyor) San Juan de Gaztelugatxe 'ya gitmenizi öneririm.
- Bol bol Sangria içip kırmızı et pişirin ikisi de oldukça ucuz , çok paramız olmadığından bonfile yedik :D
- Gran Via ile nehrin kesiştiği yerde bol bol dondurma yiyin.
- Santander ve San Sebastian'a mutlaka gidin.
- Sörfe ilginiz varsa Bilbao'da ders alabilirsiniz.
- Festivallere kesinlikle katılın!!!
Elimden geldiğince her şeyi anlatmaya çalıştım ama daha detaylı sorularınız olursa mail atabilirsiniz, cevaplamaktan mutluluk duyarım :)