Bratislava

Değişime Puanım
87/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Slovakya
Ad Soyad
Selim Sürer
E-posta
Selim.sur@live.com
Ay
Ağustos
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
Medical Faculty of Comenius University in Bratislava
Staj Görülen Bölüm
Çene Cerrahisi
Karar ve Hazırlık Aşaması
10/10
Slovakya’yı seçmemdeki en büyük neden orta Avrupa’nın en ünlü şehirlerine olan yakınlığıydı. Zaten staj boyunca her haftasonu başka bir avrupa başkentindeydik(viyana 30dk, budapeşte 3 saat, prag 2,5 saat)
Staj
8/10
Stajı gruptan bir arkadaşımla beraber yapmıştık, belki de cerrahi bir bölüm seçmemden kaynaklı olmakla birlikte stajdan genel olarak çok memnun kalmadım. Stajın tamamını ameliyathanede geçirdik ilginç vakalar olamkla beraber doktorlar bize karşı oldukça kabaydı, stajın son gününde bize ameliyata asiste etme şansı verdiler bir tek :)
Konaklama
7/10
Konaklama genel olarak öğrenciler konakladığı bratislava şehir merkezine otobüsle 10-15 dk uzaklığında bir yurt kompleksindeydi. Bina eski doğu avrupa komünist mimarisi tarzında bir yurttu. Her bir oda 2-3 kişilik olmakla beraber 4 oda tek bir tuvalete açılıyordu. İlk başta alışmak zor olsa bile genel olarak memnun kaldım. Binanın yakınında da yemekhanesi vardı bize verilen 25-30 kuponla kupon başına bir öğün alabiliyorduk yemekhaneden(yemekler gayet güzeldi)
Yiyecek - İçecek
9/10
Yurda ait yemekhane vardı yemekleri gayet güzeldi, bratislava şehir merkezinde de oldukça fazla geleneksel yemek yiyebileceğiniz uygun fiyatlı restaurant mevcut, denemenizi tavsiye ederim.
PS: çeşme suları içilebilir
Dil ve Kültür
7/10
Bratislava’da genel olarak 40 yaş altı herkes ingilizce biliyor çok rahat anlaşabilirsiniz (bu söylediğim sadece bratislava için geçerli Slovakya’nın diğer şehirlerinde malesef ingilizce konuşan insan bratislava kasar yok) ancak daha büyük nesillerde Slovakya’nın karanlık sosyalist geçmişinden kalma yabancılara karşı bir şüphe var zaten bu nesil ingilizce de bilmediği için anlaşmanız oldukça zor ama buraya gelmemeniz için hiçbir şekilde bir neden değil bu.
İletişim ve Haberleşme
8/10
Hepsine kolay bir şekilde ulaşabildik, hepsi çok yardımsever insanlardı. Yurtta hızlı bir internet bağlantısı olmakla beraber yanınızda bir modem ve internet kablosu getirmeniz gerekiyor.
Ulaşım
10/10
Kaldığımız yurt kompleksinde sabahları 15 dk’da bir şejir merkezine otobüs vardı. Aldığımız 30 euroluk aylık ulaşım biletiyle bratislava içindeki bütün toplu taşımaları kullanabildik. Genel olarak bratislava çok da bütük bir şejir olamadığı için ulaşım gayet kolay ve hızlı.

Gezi - Eğlence
10/10
Bizimle ilgilenen slovak öğrenciler dolu dolu bir staj geçirmemiz için her gün için çok çeşitli eğlenceler düzenlemişlerdi, oldukça yardımsever ve eğlenceli insanlardı. Tuna kenarında piknikten tutun bratislava’nın tarihi yerlerine gezilere kadar çok çeşitli sosyal aktivite yaptık hiç sıkıldığım bir an olmadı. Stajın 2. Haftasında 4-5 günlük bir doğu slovakya turuna katıldık ülke genelindeki bütün yabancı değişim öğrencilerinin de katıldığı. Bu turda 2 gece çok güzel bir slovak dağ köyünde kaldık, ismini hatırlamadığım bir mağaraya gittik, Karpat dağlarının vadilerinde trekkinge katıldık. Genel olarak hayatımın en eğlenceli zamanlarını geçirdiğimi söyleyebilirim, tabiki bunda içinde bulunduğum 25 kişilik birçok milletten oluşan değişim grubunun etkisi de çok büyük. :)
Şehir Şartları
10/10
Slovakya kıtasal iklimin hakim olduğu bir ülke olmakla birlikte, genel olarak ağustos ayında oldukça nemli ve sıcaktı, yağmurla hiç karşılaşmadık 1 ay boyunca.

Genel Bütçe
8/10
Bratislava genel olarak diğer avrupa şehirleriyle karşılaştırılınca oldukça uygun bir şehir. Staj boyunca 2 defa Viyana’ya, Prag’a ve Budapeşte’ye gittim ve şehirlerdeki bir çok müzeyi gezmeme rağmen 1000 euro gibi bir harcamam oldu. (1dolar=7,30 lira)

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Değişimdeki arkadaşlarınız olabildiğince iletişim halinde olun sizin ikinci aileniz olacaklar :), farklı şeyler denemekten çekinmeyin ve kendi ülkenizi en iyi şekilde temsil edin, unutmayın bıraktığınız iyi izlenim de kötü izlenim de ülkenize mal edilecektir. İnternational day için aklınızda yapabileceğiniz bir Türk yemeği olsun aynı zamanda değişim grubundaki arkadaşlarınız için türkiyeden küçük geleneksel hediyeler de getirin(nazar boncuğu, lokum....)
Ben Slovakya’da değişim ve eğlence anlamında bulunabileceğim en iyi üniversitede bulundum. Diğer şehirlerdeki değişim grupları 3-6 kişilik gruplar iken bizim grubumuz neredeyse 20 kişiydi oldukça eğlenceli bir zaman geçirdik. Malesef bu deneyimi eğer başka şehirde staj yaparsanız yaşayamayabilirisiniz