Martin

Değişime Puanım
87/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Slovakya
Ad Soyad
Batuhan Karaulus
E-posta
karaulus@yahoo.com
Ay
Ağustos
Yıl
2013
Staj Görülen Üniversite
Jesseniova Lekarska Fakulta
Staj Görülen Bölüm
Genel Cerrahi
Karar ve Hazırlık Aşaması
10/10
Slovakya konum itibariyle Avrupa’nın çok ortasında bir ülke, gezmek için diğer ülkelere ulaşım kolay olacaktı. Bu sebeple karar vermemde konumu etkili oldu.
Staj
10/10
Genel Cerrahi stajı aldım. Cerrahi konusunda Türkiye'den 10 yıl kadar gerideler sanırım. Ancak asistan ve hocaların bize yaklaşımları oldukça iyiydi.
Konaklama
10/10
3 Kişilik odaları olan bir öğrenci yurdunda kaldık. Normalde giriş çıkış saatleri olmasına rağmen hiç sıkıntı yaşamadık. Düzenli temizlik yapılıyordu. Odalarda mutfak olması avantajdı. Yurtta çamaşır makinesini dahi ücretsiz kullanabiliyorduk. Konumu şehir merkezine yürüyerek 10 dakikaydı.
Yiyecek - İçecek
9/10
Şehir küçük olmasına rağmen çok sayıda, çeşitli restoran bulabiliyorsunuz. Ayrıca verdikleri yemek kuponları hemen hemen her yerde geçiyordu.

Dil ve Kültür
6/10
Şehirde ingilizce bilen kişi sayısı çok azdı ve derdimizi anlatamayınca tavırları pek hoş olmuyordu. Slovak diline hiç girmek istemiyorum dünyanın en zor dili falan sanırım.

İletişim ve Haberleşme
9/10
Gerek değişim öncesindeki evrak işlerinde gerek değişim esnasında CP'lerimiz oldukça ilgiliydi. Zaten beraber kalıyorduk ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Ulaşım
8/10
Martin epey kuzeyde kalıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 4 saatlik bir yolculuk ile başkent Bratislava’ya gidip oradan bütün Avrupa şehirlerine tren otobüs bulabilirsiniz.
Gezi - Eğlence
7/10
Şehirde çok sayıda pub mevcut ancak daha hareketli yerlere rastlamak pek mümkün değil. Martin şehrinin çok fazla gezilecek görülecek yeri yok doğrusu. Bizim CP'lerimiz çok iyiydi onların enerjisi bize yansıdı desem yeridir.
Şehir Şartları
8/10
Şehir çok küçük merkezin nüfusu 40000 civarıymış. İhtiyacınız olan her şeye ulaşabiliyorsunuz elbette ama bu kadar küçüklüğü yadırgayabilirsiniz. Çarşı olarak adlandırabileceğimiz bir tane caddesi var o kadar. Ulaşım için yürümek en iyisi. 1 ay boyunca hiç otobüs kullanmadım. Şehrin 3 yanı dağlar ile çevrili bu nedenle gündüz ne kadar sıcak olursa olsun gece t-shirt ile şort ile dışarı çıkmanız pek mümkün değil. Ama güzel bir iklimi ve temiz bir havası var.
Genel Bütçe
10/10
Hiç para hesabı yapmadım ancak şehrin restoranlarının, marketlerin oldukça ucuz olduğunu söyleyebilirim.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Slovakya’nın diğer şehirlerine kesinlikle gidin. Trenle yarım saat mesafesi olan Zlina şehrine gidin. MartinINN restoranda ördek ve tavşan yemeklerini mutlaka deneyin. Polonya sınırındaki dağlara kesinlikle tırmanın, hatta imkanınız varsa 1 gece orada kalın. Gece çok sarhoş olup 24 saat açık olan Tesco markete gidin. Şehirdeki tek Türk olan dönerci Bayram abi ile saatlerce sohbet edebilirsiniz.
Değişimden beklediğimden çok daha fazlasını aldım. Hayatımın en eğlenceli, en farklı 1 ayı olabilir. Özellikle tıp öğrencileri arasındaki bu birlikteliği herkesin yaşamasını isterim. Eğer değişime gitmek istiyorsanız daha fazla isteyin. Ve unutmayın önemli olan şehrin şartlarından, eğlence mekanlarından ziyade grubunuz. Grup eğlenceli olduktan sonra dünyanın her yerinde çok güzel bir değişim yaşarsınız.