Morelia

Değişime Puanım
90/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Meksika
Ad Soyad
Tolga Çorbacı
E-posta
tolga_08fb@hotmail.com
Ay
Eylül
Yıl
2022
Staj Görülen Üniversite
Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo
Staj Görülen Bölüm
Beyin Cerrahisi
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
CoA çok geç geldi (8 hafta kala), bu yüzden çok karasızdım. Ama gelmeden önce CP'm ile konuştum ve merak ettiklerimi sordum.
Staj
8/10
Stajım saat 8de başlıyordu fakat öğlene kadar bitmiş oluyordu. Çocuk hastanesindeydim, hastaların çoğu hidrosefali hastasıydı. Çok yoğun bir departmanda değildik. Haftada 4-5 kez ameliyat oluyordu. Doktor Isaias Perez Negrete'nin yanında çalıştık. Bazen klinik hastası geliyordu onların takibini yapıyordu. Çok kibar ve yardımsever bir doktor. İstedğiniz her şeyi sorabiliyorsunuz ve açıklıyorlar. İlk günün sabahı bir ventriküloperitoneyal şant ameliyatı izledim, öğleden sonraki ameliyat için steril halde doktora asistanlık yaptım. Genel olarak Meksikada hastaya dokunmanıza izin veriyorlar. İlk günden CPR yapan arkadaşım var. Prosedürlerin pratiğini yapmak isteyen varsa acilde bir çok prosedürü gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer scrubs'ınız varsa ameliyathaneye girip istediğiniz ameliyatı gözlemleyebilirsiniz. Ben beyin cerrahisinde olmama rağmen nörolojiyi de gözlemlemeye gitmiştim mesela. Bölüm tercihinizi ispanyolca seviyenize göre yapmanızı tavsiye ederim.
Konaklama
9/10
İki katlı hostelde tek kişilik odada kaldım. Diğer 5 değişim öğrencisi de aynı hosteldeydi. Herkezin kendi odası vardı, bunun sebebi muhtemelen eylül ayında gitmiş olmamız ve hostelin boş olmasıydı. Odam teras katındaydı ve odamdan çıktığım gibi açık havaya çıkıyordum. Geceleri terasta bira içip sohbet edebiliyorduk. Haftada bir temizlikçi geliyordu. Hostel sahipleri çok kibardı ve misafirperverlerdi. Hostel genel olarak otantik ve yöresel öğelerle döşenmişti. Farklı bir dünyada olduğunuzu hissediyordunuz. Teras katından ciudad de calteras dediğimiz pembe kum taşından yapılmış Morelia tarihi merkezini, Katedralinve kiliselerin yosun tutmuş kulelerini, Morelia'nın nerdeyse karadenizi andıran yeşil dağlarını görebiliyordunuz. Gece Alto Sano'nun ışıkları gözleri kamaştırıyordu. Hostelin konumu o kadar mükemmeldi ki, merkezde herhangi bir etkinlik olduğunda seslerini duyup dışarı çıkabiliyordunuz. İlk geceden kathedralden hostele tek başıma parti sonrası dönebildim. Hostelde mutfak var ve yemek yapabiliyorsunuz, fakat kahvaltı dışında ben pek kendim yemek yapmadım, yöresel yemekleri deneyebilmek için. Genel olarak çok iyi bir konaklama yeriydi, odanızda yiyecek bırakmamanızı tavsiye ederim, ben cucharacayla savaştığımı hatırlıyorum :)
Yiyecek - İçecek
10/10
Meksika mutfağı hakkında illaki bir şeyler duymuşsunuzdur. Çok acı ve baharatlı olduğu hakkında. Bu bir anlamda doğru fakat oradaki tüm yemekler türkiyedekinin aksine açık halde geliyor. Mesela burrito ve dürümü karşılaştırın (Evet burrito amerika kökenli ama meksika kendi usulüne uyarlamış) Burrito dürümün sarılmamış hali ve içine her restoranda kendi zevkinize göre sos atabiliyorsunuz. Acı oranını belirlemek sizin elinizde. Yine de mutlaka yanınızda mide koruyucu ilaçlar ve anti asit götürmenizi öneririm. Sonuçta farklı yemekler tadıcaksınız ve mideniz bunu sindirmekte zorlanabilir. Meksikaya giden her yabancı son Aztek Kralı Montezuma'nın lanetine yakalanır. Meksikalıların bağışık olduğu mikrofloraları bize toksik etki yaratabiliyor ve turistler mutlaka gezgin ishaline yakalanıyor. Yine de yemeklerin lezzeti bunu fitleyecektir :) Meksikanın yemek kültüründe mısırın büyük rolü var. Zaten mısır meksika kökenli bir bitki ve tüm dünyaya burdan yayılıyor. Ekmek ve pirince çok rastlamazsınız. Sokak yemeği kültürü son derece yaygın ve toplumun her kesimi sokak yemeği yiyor. Farklı yemekler denemekten çekinmeyin, yemek kültürünü öğrenmek gezinizin büyük bir kısmını oluşturacak. Her denediğiniz yemeğin fotoğrafını çekin ve ismini not alın.
İçeceklere gelecek olursak, agua fresca denilen aşırı şekerli içeceği her yerde bulabilirsiniz. Bazen su bulamazsanız bile agua fresca bulabiliyorsunuz. Ben şahsen sadece Jamaica olanını sevdim diğerleri aşırı şekerli geldi. Yine marketlerdeki abur cuburlar aşırı şekerli, biraz amerikan abur cuburları tarzında.
Favori içeceğime gelecek olursak, meksikaya gelmeden önce tekilaydı. Fakat meksikaya geldiğimde daha önce tekila içmediğimi fark ettim. Meksikadaki tekilalar apayrı bir şey. İçimi çok rahat ve tadı gerçekten sek haliyle güzel. Jalisco eyaletinde Guadalajaraya bir saat uzaklıkta tequila'nın anavatanı Tequila şehrini ziyaret edip tequila hakkında her şeyi tadımlarla ve fabrikaları gezerek öğrenebilirsiniz. Ha bir de lütfen alkol alırken bol bol su içmeyi de unutmayın. Yine agave bitkisinden yapılan Mezcal denen bir meret var. Alkol oranı %55 e kadar çıkıyor. Resmen zehir gibi, adamı kör eder. Zaten içine rafine edilmiş akrep koyuyorlar. Cesareti olan gençler şişeyi bitirip sonunda kızartılmış akrebi yiyebilirler. Benim mezcalle tanışmam ilk gün öğle yemeğinde doktorların ikram etmesiyle olmuştu :)
Dil ve Kültür
10/10
Burda nasıl anlatsam bilemiyorum. Meksikanın kültürünü anlatmak saatlerimi alır. Bambaşka bir dünya. Meksikanın eyaletleri arasında bile kültür çeşitliliği mevcut. Ben en zengin ve ikonik eyaletlerden olan Michoacan eyelatindeydim. Fahri vatanım diyebilirim... Çok zengin ve korunmuş bir kültür. ABD de kızıldereli neredeyse göremezsiniz fakat ABD'nin aksine meksika nufusunun çoğunu moreno dediğimiz kahverengi tenli yerliler oluşturuyor. Bunun sebebi sanırım Meksikalıların hristiyanlığı kabul edip entegre olabilmesi. Çok canayakın insanlar. Yerel kültürlerini çoğunlukla koruyabilmişler. Partilemeyi çok seviyorlar. Meksika uzun dönem İspanyol kolonisi olarak yönetiliyordu, fakat daha sonra Miguel Hidalgo önderliğinde eylül ayında bağımsızlıklarını kazanıyorlar. Eylül ayında bu yüzden bir gün bile etkinliksiz ve partisiz geçmiyor. Resmen bir karnaval havası hakim. Geçit törenleri, sergiler, yöresel pazarlar, ışıklar, müzik, dans gösterileri, sokak sanatçıları, mariachiler, viejolar, katedralin havai fişekleri ve katedral ışıkları, bisiklet turları ve daha fazlası... Meksika gerçekten hayatın dolu dolu geçtiği bir ülke ve turistler için inanılmaz bir hazine. Eğer imkanınız varsa değişimi kasım ayında yapıp bir iki hafta önceden gelip bir iki hafta geç dönerseniz hem bağımsızlık kutlamalarını hem de kasım ayındaki ölüler gününü deneyimleyebilirsiniz.
Temel düzeyde ispanyolca hayatta kalmak için, orta düzey ispanyolca en iyi deneyimi geçirmek için gerekli. Bazı gençler ingilizce bilse de genel nufusun çoğu ingilice bilmiyor. Ben ispanyolca kendimi ifade edebiliyordum fakat konuşulanları anlamakta zorlanıyordum. Çoğu süreçte diğer değişim öğrencileri ve lokal komite dil konusunda bize yardımcı oluyordu. Hastanedeki doktorların çoğu ingilizce bilmiyor. İngilizce bilen bir doktor bulmalısınız.
İletişim ve Haberleşme
8/10
Değişim öncesinde CP'm ile iletişim kurdum ve merak ettiklerimi sordum. Bana güzelce açıkladı. Havalanından kendi imkanlarımla hostele kadar geldim. Varışım gece saat 3 olduğu için CP'mi uğraştırmak istemedim. Fakat mutlaka CP'nize kaçta varacağınızı ve nasıl geleceğinizi haber verin. Benim durumum biraz ekstremdi.
Gelen değişim öğrencilerine bir oryantasyon yapılıyor. Ben üç gün geç geldiğim için bunu kaçırdım fakat lokal komite her zaman yanımızdaydı. İnanılmaz güzel insanlar. Gerçekten değişimi değişim yapan şey aslında orada edindiğiniz arkadaşlıklar oluyor. Hala arkadaşlarımın fotoğrafı dolabımda asılıdır. Barney'in de dediği gibi "Whatever you do in this life, it's not legendary, unless your friends are there to see it.".
Telefon hattı alıyorsunuz fakat internet paketiniz hemen bitebiliyor. Ve uzak lokasyonlarda internet çekmiyor. Hostelde wifi var sıkıntısız çalışıyor.
Ulaşım
9/10
Ülkeye ulaşım epey meşakkatliydi, fakat işin macerası da orda. En güzel şelaleler en dik vadilerin, en zorlu patikaların ardında olur ya bu da aynı mesele. Frankfurtta 18 saat bekleme süreli aktarma yaptım. Uçuşta hosteslerle muhabbet vesaire derken 12 saatin nasıl geçtiğini anlayamayıp Mexico Citye indim. Asıl macera orda başladı. Meksika normalde türk vatandaşlarından vize istiyor. Fakat eylül ayı için değişim öğrencisi olan yeşil pasaportlu bir arkadaşıma vize vermemeleri üzerine ben vize almadan gitmeye karar verdim. Pasaportumda artık amerikaya girmek için kullanamasam da 2024 e kadar geçerli bir amerika öğrenci vizem vardı. Amerika vizesi olanlardan ayriyeten meksika vizesi istemiyorlarmış. Fakat türk vatandaşları meksika üzerinden amerikaya kaçtıkları için girişte problemler çıkabiliyor. Kontrol sırasında beni biraz bekletip sorular sordular. Daha sonra görevli, müdürünün yanına gitti. En son gelip damgayı basınca büyük bir rahatlama yaşadım ve kapıyı geçtim. Bu aşamaya kadar geleceğimi beklemediğim için Havaalanından Morelia'ya nasıl gideceğime henüz bakmamıştım. Bir starbuck wifi'sine bağlanıp yola baktım. Daha sonra değişim wapp grubuna Morelia'ya nasıl gelebilirim diye sordum. Otobüse binmemi söylediler. Terminale Uber yaptım, ordan duolingo ispanyolcamla bilet almayı başardım. Jet lag bir halde bavuluma sarılıp uyuklayarak bir yandan da otobüsü kaçırmamak için dua ederek bekledim. Otobüsler gelip gidiyordu. Güçbela otobüsümü bulup bindikten sonra Morelia'ya kadar 4 saat sürecek bir yolculuğa çıktım. CP'm ile konuşalı baya olmuştu. İnternetim ve hattım olmadığı için birilerinden telefon rica ediyordum. Beklediğimden yarım saat önce terminale vardım ve CP'm bu yüzden gelmemişti. Ben de yine birinden internet açmasını rica edip Uber çağıdım. En son hostele gecenin bir vakti ulaşıp kapıyı 5 dakika dövdükten sonra biri uyanıp kapıyı açtı. Sonunda sağ salim odama yerleşebildim.

Şehir içi ulaşım ise kombi veya kamiyon denilen dolmuşlarla yapılıyor. Fix tarife indi bindi 10 peso.
Şehirlerarası ulaşım için Bla Bla Car' ı öneririm. Bazı resmi olmayan tur şirketleri sizi otobüsün yarı fiyatına kombiyle Guadalajara'ya veya Mexico City'e götürebiliyor. Biz ulaşım için bunları kullandık.
Bir puanı hastanenin bir saat uzaklıkta olmasından dolayı kırdım.
Gezi - Eğlence
10/10
Gezilecek birsürü yer ve yapılacak o kadar çok aktivite var ki canınızın sıkılması imkansız. Ben ilk günümden Alto Sano'ya tıp fakültelerinin tanışma partisine gittim. İçeride tekila su gibi akıyor zaten. En son gittiğim gruptan ayrı bi grupla dans ediyordum. Ondan sonra da en son ben kalmışım, tek çıkıp taksiye bindim. Klubün önünde taksinin camından para el centro diye bağırıp 3 kişiyi daha taksiye aldık. Taksici abiyle güzel muhabbet ettik ama yine de beni kazıklamaya çalıştı. zaten üstümde nakit yoktu, atmye gittik ordan 100 peso çekip abiye verdim, hakkını helal et dedim. Sövdü falan ama en son eyvallah çekti. Beni de katedralin orda bıraktı. Ordan iyi ki daha önce bir kez gitmeme rağmen hosteli bulmayı başardım. Şarzımın bitmiş olmaıs ve hala telefon hattımın olmamasını göz önünde bulundurursak yine ucuz atlatmışım.
Bunun dışında lokal komiteyle beraber kareoke partisine gittik, bisiklet sürdük, NFDP'ler zaten klasik... Ben dönerken herkes çay tiriyakisi olmuştu bile.
Gece kluplerinde reggeaton müziklere ve çılgın danslara maruz kalabilirsiniz. Salsa öğrenmenizi tavsiye ederim, ben giderken bilmiyordum ama gecenin 5 inde bir berber salonunda afterparty yaparken salsa, bachata, rodeo, banda, perreo ve tango gibi danslardan esintiler alınca artık döndükten sonra salsa kursuna başladım.
Şehir Şartları
10/10
Morelia diye yazılır AMORelia diye okunur. Morelia zamanın durduğu bir şehir. Kolonileşme sırasında oldukça popüler ve önemli bir şehir olan Morelia, sanayileşme çağına yetişemiyor, bölgede demir yollarının bulunmaması sebebiyle önemini kaybediyor. Bu Morelia'nın orjinal halinin korunmasını sağlıyor. Daha sonra Morelia'nın orjinalliği turistlerin ilgisini kazanıyor ve UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınıyor. Şehirde yürürken herhangi bir reklam tabelasına rastlayamazsınız. Gözünüzü yoran ve beyninize uyarılar gönderen reklam panoları yok. Sokakta yürürken adeta gideceğiniz dükkanı kaçırabiliyorsunuz. Bu durum sade bir görüntü yaratarak şehirin estetik duygularını ve ruhunu rahatça hissetmenizi sağlıyor.
Morelia, koloni mimarisinin en güzel örneklerini taşıyor. Cathedral de Morelia şehrin merkezinde bulunuyor ve şehrin en ikonik yapısı. Halk kathedraline oldukça bağlı ve her hafta pazar günleri saat 9'da kathedralin ışıklarını yakmak için halkın ilgili katılımıyla havai fişek gösterileri düzenleniyor.
Morelia yatay olarak genişleyen bir şehir. Şehirin daha modern mahallelerinde gece kluplerine ve barlara rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz bir pazar hostelden iki blok uzaklıkta bulunuyor. Her türlü tropik meyveyi bulabiliyorsunuz, ve market ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Onun dışında hostelin hemen yanında pahalı da olsa 24 saat açık bir Oxxo bulunuyor. Moreliada gezilecek çoğu yer yürüme mesafesinde olduğu için bence gidilecek en güzel şehir. Mexico city ve Guadalajara çok büyük olduğu için rahatça her yeri gezememiştik.
Genel Bütçe
8/10
Uçak biletlerini nispeten ucuza getirmek için ve daha önce bahsettiğim nedenlerden dolayı Eylül ayını tercih edebilirsiniz.
Şuanda bir peso bir tl civarında. Fiyatlar türkiyeyle aynı veya bir tık üstü. üründen ürüne değişiyor. Tabi gittiğiniz restorana veya yediğiniz yemeğe bağlı olarak 40-100 peso arasına doyabiliyorsunuz. Çok ucuza çeşit çeşit hediyelik eşyalar alabiliyorsunuz. Alışveriş yapma gezinizin önemli bir parçası olucak. Otobüs biletleri büyük şehirlere 500 peso civarındaydı fakat ucuza getirmenin yollarından bahsettim. Benim bütçemin büyük kısmı ulaşıma, sonra yemeğe daha sonra ise Tequilaya gitti(hem şehir olan tekila + içilen tequila). Uçak biletim gidiş dönüş 830 USD tuttu. Tüm değişim için uçak bileti dahil 1500-2000 USD arası bir bütçe gerekiyor.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Cüzdanınıza sahip çıkın, ben hastanede soyunma odasında bırakınca içinden 100-200 peso civarı bir miktar paramı çaldılar. Yanınızda yüklü nakit bulundurmayın. TEB banka hesabı açın, ScotiaBank şubelerinden komisyonsuz para çekebilirsiniz. Gidince kendinize güzel bir sombrero alın.
Yeni şeyler denemekten çekinmeyin. Eğer değişime karar verdiyseniz gelmeden önce güzel bir araştırma yapın meksikanın tarihi ve kültürü hakkında, gezilecek yerleri öğrenin, İspanyolca öğrenin, mutlaka gelseniz de gelmeseniz de Disney'in Coco adlı animasyon filmini izleyin. Frida Kahlo'yu izleyin. Pozole yiyin. Seyahat acentalarının çevre kasabalara, volkana, kaplıcalara yaptıkları tek günlük gezilerine katılın. Dans edin, banda öğrenin...
Staja dair izlenim vermesi açısından @tolgacorbaci instagram adresimde attığım reelslere ve storylere bakabilirsiniz. Yine de sorularınız olursa iletişime geçebilirsiniz. İçimden geldiği gibi anlattım, sürç-ü lisan ettiysek affola. Kendinize iyi bakın.