Nuevo León

Değişime Puanım
90/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Meksika
Ad Soyad
Bilge Alkan
E-posta
bilge.alkan98@hotmail.com
Ay
Temmuz
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
Universidad Autonoma de Nuevo Leon
Staj Görülen Bölüm
Ortopedi ve Travmatoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
5/10
Card of Acceptance'ı biraz geç gönderdiler ve benim bilet almam gerekiyordu çünkü zaten Meksika'ya pahalı olan uçuşlar gün geçtikçe daha da pahalılaşıyordu.

Staj
10/10
Stajda hocalarımız her şeyde çok ilgili ve yardımcıydılar.Onlar sayesinde bir sürü yeni şey öğrendim.
Konaklama
10/10
Gayet lüks, güvenli, klimalı bir yurttu.
Yiyecek - İçecek
10/10
Gittiğimiz fakülte SCOPE takımı bize 3 öğünü de ücretsiz verdi ve yemekler çok güzeldi.
Dil ve Kültür
7/10
Latin Amerika kültürü her zaman ilgimi çektiği için kültüre uyum sağlamak konusunda sıkıntı yaşamadım. Çok sıcakkanlılar bu yüzden kolayca arkadaş edindim. Ancak Meksika yerelleri hiç İngilizce konuşamıyorlardı. Ben de orada kendi kendime İspanyolca öğrendim. Bana yeni bir dil öğrettiği için aslında bu dil sorunsalından memnunum.
İletişim ve Haberleşme
10/10
CP'ler ve LEO'larla iletişimde bir sıkıntı yaşamadım. Wifi vardı, ailemle haberleşebildim.

Ulaşım
5/10
CP'ler ve LEO'lar sadece 1 kez istisna olmak dışında(onda da kaybolmuştuk) hiçbir ulaşım yolunu kendileri sağlamadılar. Her yere kendimiz uber veya taksiyle gidip gelmek zorunda kaldık. Ama taxi ve uber gayet ucuz olduğu için bir sıkıntı yaratmadı.
Gezi - Eğlence
10/10
Meksika kesinlikle çok canlı insanlarla dolu bir ülke. Bu yüzden parti, gece hayatı gibi olanaklardan faydalanabildik. Lokal bize sosyal program hazırlamıştı. Ulaşımı kendimiz sağlayarak bunlara katıldık. Gayet eğlenceliydi.
Şehir Şartları
9/10
Şehir Meksika'nın en büyük 3. şehri ve ekonomik olarak en çok gelişmiş şehri olduğu için her türlü olanağa sahipti. Sadece güvenlik sıkıntısı vardı. Onda da biz gece dışarıda yürümemeye, gidilecek yerlere uberle gitmeye dikkat ettiğimiz için hiçbir sorun yaşamadık.

Genel Bütçe
9/10
Meksika'da her şey çok ucuzdu. Total bütçem yapılan bütün sosyal programlara katıldığımdan dolayı 1500-2000 tl tuttu. Bütçemi genelde ulaşıma, sosyal programlara,dışarıda yediğimiz yemeklere(hastanedeki yemekler ücretsizdi) ve arkadaşlarıma aldığım hediyelik eşyalara harcadım.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Stajdan sonra Meksika kesinlikle gezilmesi gerekilen bir ülke.
Azıcık İspanyolca temeliyle gidilmesi gerek (telefonda duolingo uygulaması tavsiye edilir).