Ioannina

Değişime Puanım
93/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Yunanistan
Ad Soyad
Halim İbrahim Daylan
E-posta
halimibrahimdaylan@hotmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2015
Staj Görülen Üniversite
Ioannina University
Staj Görülen Bölüm
Oftalmoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
10/10
Yunanistan'a gitme fikri bende 2014'ten beri vardı.Aslında o sene bile gidebilirdim belki ama başvurmaya çekinmiştim.Bu yıl ne olursa olsun gideceğim dedim ve yaptım.Bu süreçte tıp fakültesinin yoğun programı sebebiyle belgeleri hazırlamak çok zor gibi görünüyordu,ama şuan görüyorum ki bir kaç günde halledilebilir. Leolardan ve staja giden diğer öğrencilerden yardım alınınca her şey çok kolay oldu.
Staj
8/10
Andreas Katsanos isimli bir hocamız vardı. Kendisi 10 numara bir insandı. Benimle ve diğer arkadaşımla çok iyi ilgilendi. Fakat stajın 2. haftasında tatile gitti ve onun yerine gelen hocamız o kadar iyi ingilizce konuşamıyordu ve bizle o kadar ilgilenemedi.

Konaklama
8/10
Odalar 1 ya da 2 kişilikti. Odalar her sabah 9.30'ta temizleniyordu.Her odada buzdolabı vardı.Ortak 4 çamaşır makinesi ve kurutma makineleri var.Okul ve yurt ormanın içinde.Şehre gidiş 50 cent.(ki yürüyerek 40 dk ). Tek sorun duş kabinleri biraz ufak ve yurtta mutfak yok.
Yiyecek - İçecek
10/10
Kültür yakınlığı sebebiyle neredeyse Türkiye'yle tamamen aynı yiyecekler var ama gerek kalite gerek sunum olarak çok daha iyiydiler. Yiyecek ve içecek fiyatları Türk parası olarak düşünseniz bile daha ucuz ya da aynı.(Misal etin kilosu 8 euro= 27 lira filan oluyor. Diğer temel gıdalar ve alkol de aynı şekilde. Sadece meyve biraz daha pahalıya geliyor.[kilosu 1.5 euro civarı])

Dil ve Kültür
10/10
Yunanistan'daki ilk günümde hiçbir şey anlamadım. Bunu contact person’ıma (Christina) da söyledim. Alışırsın alışırsın dedi :P. Öyle de oldu. Ama bu süreçte kendimi sürekli eksik hissettim.' Ya adamlar nasıl konuşuyor ben anlamıyorum sıkıntı bende sanırım' deyip duruyordum. Aslında sıkıntı yokmuş :D. Yunanlı genç ladyler ingilizceyi çok güzel konuşuyorlar :=). Ama yaşlı kesim ingilizcenin "i" sinden haberdar değil. Politik ve ekonomik nedenlerden dolayı almanca bilen kesim çok geniş. Almanca bilmek alışverişte veya ortamlarda işinizi kolaylaştırıyor. Çok sıcakkanlı çok tatlı insanlar. Kültürleri neredeyse bizimle aynı ve hem bizim kültürümüzü hem de tarihimizi çok iyi biliyorlar. Doktorların nerdeyse hepsi İngilizce biliyor ama akıcı İngilizce konuşabilen sayısı az. Hastalar genelde bilmiyor. Bu sebeple hastalarla direkt temasa geçemedik. Hep ya doktorlar ya da internler bize aracılık ettiler. Biz de ona göre bir şeyler söyledik.
İletişim ve Haberleşme
9/10
Bizim LEO’muz ülkenin NEO’suydu ve aynı zamanda benim CP idi. Bu sebeple benimle çok sık ilgilenemedi ve cevapları askeri emirler gibiydi. Şu yapılacak şu edilecek.!! Biz okula vardığımızda kendisi de başka bir ülkedeydi oradaki diğer insanlarla da ilgilenemedi :D Ama şöyle bir şey oldu bana buraya gelmeden önce Christina benim 2. cp olarak atanmış onu öğrendim. O baya iyi ilgilendi.Yurtta wifi vardı. Ailemle oradan haberleştim. Bütün meydanlarda hava alanlarında otobüs terminallerinde wifi bedava. Ayrıca internetiniz olsun olmasın GPS özelliği olan telefonlarda GPS açıp google maps den nerede olduğunuzu nereye nasıl gidebileceğinizi görebilirsiniz. Yeni arkadaşlara tavsiyem kesinlikle Avea ya da Turkcell kullanmayın. Bakın iyiliğiniz için yalvarıyorum . Buradan alırsınız yurt dışı kontörlerini oraya varırsınız bi bakarsınız hat çekmiyor. Sonra gidersiniz şikayet edersiniz. 'Bağane yağğ 'gibi bir cevapla karşılaşırsınız :D Malum firma bana 90 tl taktı böyle 1 tl bile kullandırmadan. Yunanistan'da vodafone var. Buradan gidince kullanılıyor mu bilmiyorum ama orda vodafone centerlara gidin. 10 euroya 500 sms 500 mb internet 500 mb konuşma var. Hattınızı alın takın. Yunanistan içi herhangi bir hatta veya vodafone’dan vodafone'a tüm dünyaya mesaj atma ya da konuşma serbest. Giderken de kapattırırsınız. Ve şunu söyleyeyim. 2. hafta filan insanlara iyice alışıp ortama uyum sağlayınca hiiiç Türkiye'yi filan arayasınız gelmiyor :D.
Ulaşım
10/10
Yurt dışından otobüsle ulaşım biraz sıkıntılı çünkü yurt dışından gelen ve yurt dışına giden otobüsler K.T.E.L. denilen ana otobüs terminalinden geçmiyor. Bu yüzden kaybolma ihtimaliniz var. Ben biraz YOLO gittim. Son gün bilet aldım, aktarmalarla gittim.Ama dert etmeyin. Durum ne kadar gıcık gözükürse gözüksün orada insanlar yardım ediyorlar. Ve başınıza kötü bir şey geleceğini düşünmüyorum. İstanbul- Selanik 30 euro filan. Ioannina- Selanik de 35 euro(total 65 euro). Atina-İstanbul direkt 56 euro mesela. Uçak biletleri 120 euro civarı.Uçakla Atina 3 saat, otobüsle 14 saat. Uçakla Ioannina aktarmalı 6 saat, otobüsle 10 saat yaklaşık. Uçakla Selanik 1.5 saat otobüsle 7 saat. Türkiyeden Yunanistan'a otobüsler akşam 9' da Bayrampaşa Otogarı'ndan kalkıyor.*(bazı otobüs firmalarında 10) Eğer Yunanistan'a otobüsle gidiyorsanız kamil koç ile gitmenizi tavsiye ederim. Türk firması oldugu için 2 saatte bir ikramları var. Koltuklar çok rahat. Telefonunuzu şarj ederek gidebilirsiniz. Edirne sınırına kadar wifi var. Yunanistan'a geçince wifi yok ama televizyonlu koltuklarda tv yada film izleyebilirsiniz. Otobüsle giderken freeshoptan istediklerinizi bagajım ağır oldu derdi olmadan alabilirsiniz :P. Ülke içi seyahatlerinizde eğer bir otobüs firmasıyla seyahat ediyorsanız şunu unutmayın Türkiye'deki gibi yiyecek içecek su servisi yok. Çantanıza alın bunları yoksa yolda kurur gidersiniz :D
Gezi - Eğlence
10/10
2 gün üst üste oturup dinlendiğimizi hatırlamam. Gece 3' lerde yurda döndük genelde. Eğlence Yunanistan'da. Hem içki ucuz hem insanlar hoşgörülü,hem de grubumuz kalabalıktı. Kimse laf etmiyor ne yaptığınıza. Çok eğleniceksiniz.
Şehir Şartları
10/10
Şehir çok güzel. Çıkın göle gidin çıkın ormana gidin. Kıyıda yemek yiyin gitar çalın. Her şey serbest . Exchange yaparken eğer aynı ülkeyi kazanan bir arkadaşınız da varsa ( belki sevgiliniz) ortam çok romantik. Çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz( ki böyle çiftler vardı).
Yunanistan'ın serin bölgelerinden diyebilirim. Tam bir karadeniz iklimi hakim. Her gün öğleden sonra 3'te yağmur yağıyor ve siz sıcakta pişmiyorsunuz. Göl ve orman yazın sıcağını güzel kesiyor.
Genel Bütçe
8/10
Ben 1000 euro harcadım. Ama tüm Yunanistan'ı gezdim. Selanik , Atina ve adalar dahil. Bunların dışında Heimsic tarafından düzenlenen tüm gezilere katıldım. Ve biraz fazla harcadım. Daha az maliyetle de işin içinden çıkabilirsiniz.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Eğlencelere katılın.Bir şey alacaksanız arkadaşlarınızla birleşip toplu halde alın. Metro diye bir market var. Toptan mal satıyor. Oradan toplu alışveriş ederseniz baya baya ucuza gelir. (24 tane kola 12 tane bira 6 kilo yoğurt gibi ). Mesela teneke kola 1 euro,24 taneli alınca tanesi 40 cent. 4 ün katları şeklinde eğlenmeye gidin giderseniz. Çünkü gece 11 en sonra otobüs yok.Taksiyle yurda dönüş 8 euro tutuyor. 2' şer euro bölüşürsünüz.
Ioannina' ya giden olursa benden herkese selam söylesin.