Ljubljana

Değişime Puanım
86/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Slovenya
Ad Soyad
Ayşe Alara Kağıtçıoğlu
E-posta
alarakagitcioglu@gmail.com
Ay
Temmuz
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
Ljubljana Üniversitesi
Staj Görülen Bölüm
Nöroloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
Slovenya’ya daha önce hiç gitmemiştim, burayı keşfetmeyi istedim. Ayrıca puanının yüksek de olması çekici kıldı açıkçası. Üniversiteyi ve ülkeyi biraz araştırdıktan sonra ilgimi daha da çekti ve gitmeye karar verdim.
Staj
10/10
Dahili bir bölüm olduğu için hastalarla konuşmakta zorluk yaşıyorduk, ancak akademik personel bize her zaman çeviri yaparak ve anlatarak yardımcı oldu. Birçok uygulamayı izleme fırsatım oldu, gayet verimli geçtiğini düşünüyorum.
Konaklama
7/10
Öğrenci yurdunda kaldım, hemen karşısındaki otobüs durağından kalkan otobüsle hastaneye kolayca ulaşabiliyordum, mutfak ve tuvalet hijyeni muhteşem değildi ancak ben gereğinden fazla titiz olabilirim, oda arkadaşımla hala çok yakınım bu konuda çok şanslıydım.
Yiyecek - İçecek
8/10
Mutfak hijyeni beni tatmin etmediğinden hep dışarıda yemek yedim. Ancak yurtta yemek pişirebilecek imkanlara sahiptik ve bize en başta staj sorumluları tarafından mutfak gereçleri de dağıtılmıştı. Tüm öğrencilere özel yemek indirimi sağlayan kodlara sahiptik, ve neredeyse her restoranda öğrencilere özel menüler bulunuyordu. Hiçbir sorun yaşamadım bu konuda. Spesifik restoran/kafe ismi çok hatırlamıyorum çünkü her seferinde farklı bir yeri deniyorduk. Ancak Pritlicje’yi kesinlikle öneririm. Meydandaki VIGO’da da her gün başka bir dondurma denenmeli bence ::)) Öncesinde internetten puan ve yorumlara bakmak faydalı olmuştu. Yurtta musluk suları temizdi şişelerimizi oradan doldurup içiyorduk, bu konuda da sorun yaşamadım.
Dil ve Kültür
10/10
Ülkede çoğu insan İngilizce biliyordu ve beni şaşırtacak kadar her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlardı. Personelle gideceğim gün neredeyse hepimizin ağlayacağı bir ilişki kurabildik :’) Türkiye’ye benzediğini düşünmüyorum ancak kendimi hiç yabancı hissetmedim ve hep çok güzel hatırlıyorum Ljubljana deneyimimi. Beni rahatsız edecek bir kültürel farklılıkla karşılaşmadım.
İletişim ve Haberleşme
9/10
Her birine çok kolay ulaşbiliyorduk. İlk gün bize internet paketi ve dakika bulunduran SIM kartları uygun fiyata sağladılar. Yurttaki wifi bir yurttan ne kadar beklenirse öyle çalışıyordu :-) Ailemle ve herkesle kolayca iletişim kurabildim.
Ulaşım
9/10
Şehir içinde ve şehirler arasında otobüs kullandım. Şehir içinde yine ilk gün bize sağlanan uygun fiyatlı otobüs kartını kullandık. Yurttan önce merkeze daha sonra oradan direkt hastaneye ulaşabiliyorduk. Hiçbir zorluk yaşamadım.
Gezi - Eğlence
9/10
Sosyal programlarımız her haftasonu mevcuttu . Ben kendim gezmek istediğim için yalnızca bir tanesine ve veda etkinliklerine katıldım. Katıldıklarımın hepsi çok keyifliydi. Stajın başındaki etkinliğimiz de gerçekten çok eğlenceliydi. Şehir akşamları yaklaşık gece 1’e kadar gayet faal ve kalabalıktı. Katıldığım tur Bled ve Soča’da rafting turuydu. İyi ki katılmışım :)
Şehir Şartları
9/10
Her türlü hava olayını deneyimledim. Monta gerek yok ancak kesinlikle bir yağmurluk alınmasını tavsiye ederim. Şarj koşulları Türkiye ile aynıydı adaptöre ihtiyaç duymadım. Sosyokültürel bir zorluk yaşamadım.
Genel Bütçe
7/10
Harcamalarımın çoğu yemek ve çevre ülkelere gidişlerimde oldu. Şehir ortalama fiyatlıydı, pahalı değildi. Market, restoranlar vs. gayet uygundu bence. Euro ben stajdayken yanlış hatırlamıyorsam 5 TL idi yaklaşık olarak.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Ljubljana birçok ülkeye çok yakın, oraları da fırsatınız olursa keşfetmenizi önerebilirim. Şehir içinde ulaşımı yürüyerek sağlamak da çok keyifliydi, bunu da tavsiye edebilirim.
Gerçekten hep güzel hatırladığım bir şehir Ljubljana, gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.