Timișoara

Değişime Puanım
82/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Romanya
Ad Soyad
Barış Gezici
E-posta
barisgezici67@hotmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2013
Staj Görülen Üniversite
Emergency County Hospital Timisoara
Staj Görülen Bölüm
Nefroloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
9/10
Doğrusu herhangi bir yeri kazanmayı beklemiyordum, dolayısıyla Romanya’yı kazandığımı duyunca sevinmiştim. İstenilen belge olarak anormal ya da zor istekleri olmadı Romanya’nın. Şehir olarak belki Belgrad’a da giderim diyerek Timisoara’ya gittim, iyi ki de gitmişim, her ne kadar Belgrad’ı ziyaret edemesem de oldukça güzel bir tatildi / stajdı.
Staj
7/10
Staj doğrusu benim beklentilerimi karşılayacak düzeydeydi ve eminim ki daha fazlasını öğrenmek isteseydim öğrenirdim. Haftada dört gün, sabah dokuz gibi hastaneye 15 dk yürüyerek gider – Bisikletle de gidilebilir, bisiklet yolları mevcuttu. - , poliklinikte hastaları görür ardından vizite katılırdım ancak tabi ki her şey Rumenceydi. Her ne kadar süpervisörüm bir kısmını İngilizceye çevirse de haliyle buna her zaman fırsat olmuyordu. Onun dışında EKG çektim, kan aldım, tansiyon ölçtüm, genel muayeneyi öğrendim. Asistanlar ve hemşireler oldukça yardımseverdi. Ayrıca nefroloji bölümünden başka bir prof da bana kısa kısa teorikten yola çıkarak klinik dersler verdi, benim için oldukça öğretici ve zevkliydi. Ve son olarak sağlık sistemlerini karşılaştırmak da benim için güzeldi.
Konaklama
6/10
Öğrenci yurdunda, iki kişilik odalarda kaldık. Odalarda banyo, mutfak vardı, internet yoktu ancak her yerde bulunan kafelerde bir şeyler içerek internet kullanmak mümkündü. Öğrenci yurdu neredeyse şehrin içindeydi, her yere yürüyerek gidebiliyorduk. Herhangi bir sıkıntım olmadı, zaten bir problem olduğunda, bütün öğrenciler seferber oluyorduJ.
Yiyecek - İçecek
9/10
Yemekler Türk mutfağından çok da farklı değildi, bence gayet lezzetliydi. Bir Hatay yemeği olduğunu öğrendiğim şavurma orada çok ünlüydüJ. 18. yy’da Avusturya prensi bilmem kimin (Çok merak ederseniz, kendiniz araştırırsınızJ.) zamanında üretime başlayan Timisoereana’nın “Beer Factory” isimli yerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hem yemekler hem de biralar oldukça lezzetli ve tahmin edebildiğiniz gibi zaten genelde ucuz olan bira orada oldukça ucuzJ.
Dil ve Kültür
8/10
Dili İtalyancaya oldukça benziyormuş anladığım kadarıyla, İtalyan bir arkadaşım biraz beden dilinin de yardımıyla, onlarla anlaşmayı başarıyordu. Kültürel olarak ise resim müzesi, çeşitli parklar, güzel meydanlar var. Ayrıca bilmiyorum ileride zamanları değişir mi ama, 2013 yılında temmuz ayında tiyatro, ağustos ayında blues ve opera festivali vardı. Son olarak size mutlaka görmeniz gereken iki yerden bahsedeceğim.
Rose Garden : Çok güzel bir yer. Yanlış hatırlamıyorsam burası da 18. yy’dan kalmaydı. Yüzlerce değişik çeşit gül var. Mutlaka görülmesi gereken oldukça güzel bir yer.
Timisoara Revolution Museum: Bu da benim oraya gittikten sonra öğrendiğim bir şey. Romanya’daki sosyalist rejime karşı ilk büyük gösteriler bu şehirde başlıyor. Hatta devrim caddesi falan var. Bu müze ise o günleri anlatıyor. Biraz gelişme göstermesi gerekiyor ama gene de oldukça heyecan verici bir müze. Ayrıca Berlin duvarından alınmış bir parçayı da müzenin girişinde görme fırsatınız olacaktır.
İletişim ve Haberleşme
8/10
Yani normaldi, çok pahalı değildi. Şu an çok net hatırlamıyorum ama galiba Vodafone’da her yöne (ülke içi) 1000 dk/mesaj ve 100 mb internet 25 lei/12 tl idi.
Ulaşım
7/10
Şehir içi ulaşım genelde kolayca yürüyerek yapılıyor. Bisiklet yolları neredeyse her yerde mevcut. Tramvaylar ve çeşitli ulaşım araçlarını neredeyse hiç kullanmadım. Önemli olan noktalardan biri şu ki taksiler oldukça ucuz ve kısa – uzun mesafe kavramları yok. Ulaşımla ilgili tek problem şuydu ki, gezilere gittiğim trenlerin bazıları oldukça eskiydi. Üç kez trene bindim, yalnızca biri oldukça eskiydi ama o da gerçekten kötüydü – klimasız, molasız bir yolculuk – hatta şaka mı gerçek mi anlamadım ama arkadaşım bu trenin Çavuşesku döneminden kaldığını söylediJ. Onun dışında gidişim İstanbul – Timisoara , dönüşüm Bükreş – İstanbul’du. Sanırım ilkbaharda aldığım bu biletlerin ikisi toplam 450 tl civarıydı.
Gezi - Eğlence
8/10
Şehirlerarası geziler çok iyi düzenlenmemişti ve iki haftada bir yapıldı ancak şehir içi geziler oldukça güzeldi. Eğlence anlayışınızı bilemem ama yukarıda müzelerden festivallerden bahsetmiştim. Bunun dışında gene söylediğim gibi her yerde kafeler var. Ayrıca şehir bar, disko, club dolu. Öyle ki şehir hiç uyumuyor, şehirde her an yapacak bir şey bulabilirsiniz. Mesela Romanyalı arkadaşlarla biz paintball’a gitmiştik. Bu şehirde yazın eksikliğini çekeceğiniz tek şey uyku olabilirJ.
Şehir Şartları
9/10
Şehir güzel, genel olarak gündüz sessiz sakin, hafta sonu akşamları ise kaynıyorJ. Parkları, bisiklet yolları var. Hemen her Avrupa şehrinde olduğu gibi yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğü var. Ne kadar batıda da olsa, Avrupa şehri de olsa sonuçta bir Balkan şehri de olduğu için yol, kaldırım gibi altyapısal problemleri var ancak beni hiç etkilemedi, sizi de etkileyeceğini sanmıyorum. İnternette, şehirde güvenlik problemleri olduğunu okumuştum ama realitede ben böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım ve gece vakti birçok karanlık parklardan da geçmek durumunda kaldımJ. Ayrıca yurda 15 dklık uzaklıkta ucuz bir havuz da var.
Genel Bütçe
9/10
Para birimi Lei, TL’nin yarısı değerinde, dolayısıyla orada her şey size ucuz gibi geliyor. Yolculuğa 500 tl, geziye 250 tl harcadım. Orada harcanacak para oldukça değişken. Ben sanırım 1000 tl veya biraz fazlasını harcadım ama hayatını 100 dolarla geçiren arkadaşım da vardı. Tabi bununla beraber bir arkadaşım da 1000 euro harcadığını söylüyor. Artık varın hesabını da siz yapınJ.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Yani yapılacak oldukça çok şey var, kendinize göre bir program kurabilirsiniz zaten yukarıda bazı yerlerden bahsetmiştim. Yapılmayacaklara gelince, tatildesiniz yeni şeyler denemekten korkmayın. Ben en iyi anılarımdan birini, kliması çalışmayan trende 40 derecede beynim kaynarken edindimJ. Çok çok saçma değilse boşuna bir şeylerden kaçınmayınJ, normal zamanlarda yapmadığınız şeyleri tecrübe edinmeye çalışın.
Birkaç not ekleyeyim. Öncelikle Timisoara, çok bilinen ve popüler olan Transilvanya bölgesi içinde kalmıyor ancak oraya mutlaka gezi düzenlenir. Şehir boyunca yerel mimariyle beraber Osmanlı ve Avusturya mimarisinin de örneklerini görmek mümkün. Alışveriş merkezleri şehrin biraz dışında bu yüzden şehir sanki 19. yy’a gitmişsiniz hissi verebiliyor kimi zaman.Timisoara gerçekten güzel bir yer ama benim stajımı asıl güzel kılan şey, orada edindiğim gerek Romanya’dan gerek dünyanın diğer yerlerinden olan arkadaşlarımdı. Kesinlikle Avrupa’da Romanya’dan ve Timisoara’dan güzel yerler var ancak bu bir ay benim için muhteşem geçmişti, eğer giderseniz sizin için de öyle olacağını umarım. Son olarak da şunu söyleyeyim, eğer kafanızda herhangi bir soru varsa ya da bir şey danışmak isterseniz e-posta adresimden bana dilediğiniz gibi ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler…J