İskenderiye

Değişime Puanım
81/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Mısır (IMFSA- Egypt)
Ad Soyad
Kaya Kandemir
E-posta
kayakandemir@gmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2016
Staj Görülen Üniversite
Alexandria Faculty of Medicine
Staj Görülen Bölüm
Gastrointestinal Cerrahi
Karar ve Hazırlık Aşaması
6/10
Karar ve hazırlık aşaması benim için en zor olan kısımdı malum Mısır iç karışıklıkların fazla olduğu bir bölgeydi(Arap Baharı, karşı devrimler vs.). Bu yüzden seçmekte zorlandım diyebilirim. Ama küçüklüğümden beri Antik Mısır'a olan ilgim ve Mısır'ın sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri görme isteği çok daha baskındı ve tüm dezavantajları göz ardında bırakıp gitmeye karar verdim. Bavuluma yazlık eşyalarımı doldurdum ve yolculuğum başladı.
Staj
6/10
Mısır'ın içinde bulunduğu ekonomik koşullardan dolayı hastane çok kötüydü biraz pisti. Ayrıca Mısır'da hastanede çok fazla vakit geçirdiğimiz söylenemez çünkü ona göre ayarlanmıştı. Yaklaşık 3 saat gibi bir süre duruyorduk. Buna karşın hocalar bizimle çok ilgilendi. Her gün hocalarla beraber vizite çıkıyorduk, hastaların öyküsünü ve durumu hakkında bilgi alıyorduk. Hocaların İngilizce seviyesi gerçekten çok iyiydi ve bilmediğimiz bir konuyu bize açıklıyorlardı. Haftada 1 gün ameliyat günleri oluyordu, bunlara katılıp gözlemliyorduk.
Konaklama
6/10
Konaklama orta seviyeydi diyebilirim. Bir hostelde konaklıyorduk. Bir odada 3 kişi kalıyorduk. Tuvalet ve duşlar ortak kullanılıyordu fakat koşulları biraz kötüydü. Odalarda havalandırma için tavanda pervane var ancak bir işe yaradığı söylenemez. Odada sadece el yıkamak için çeşme vardı. Temizlik de orta seviyedeydi. Fakat hostelin konumu hastaneye çok yakındı, yürüyerek sadece 5 dk sürüyordu. Yakında yemek yenilecek yerler, market, bakkal vardı.
Yiyecek - İçecek
7/10
Günde iki öğün veriliyordu. Sabah menümüz çok dardı. Bir dilim ekmek, bir dilim peynir, bazen yumurta, bazen helva veriyorlardı. Öğlen yemeği de çok doyurucu olmuyordu fakat yeterliydi. KFC, Mc Donald's gibi yerler çok ucuzdu ve ayrıca birkaç tane yerel yemekler yapan yerler vardı. Buralar da ayrıca çok ucuzdu. Fakat salatalarının tadı değişikti sanırım bekletilen suda bir şey var. Yerel yemeklerini ben çok sevdim genel olarak Türk yemek kültürüne benziyor diyebilirim hatta özellikle Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesindeki yemeklere benzer. Hatta kimi yemekler birebir aynı. Eğer dışarıdan yemek istiyorsak temizliğine çok dikkat ediyorduk.
Dil ve Kültür
9/10
Araplar çok iyi İngilizce biliyorlar. Doktorlar ve CP'lerimiz ileri düzeyde İngilizce konuşuyorlardı, anlaşmakta hiç sıkıntı çekmiyorduk. Şehirde turistik bölgelerde herkes İngilizceyi basit düzeyde de olsa biliyordu. Yemek kültürü güzeldi. Zaten Antik Mısır kültürü başlı başına dünyadaki en büyük tarihi kültürlerden biri. Ancak Araplar çok paragöz. Eğer bir şey satın almak istiyorsanız ciddi derecede pazarlık yapmanız lazım. Pazarlık yapmaktan korkmayın istediğiniz fiyata istediğiniz şeyi alabileceksiniz. Ama dikkat edin çok pahalı söylüyorlar fiyatı en başta ve her fırsatta sizden para koparmaya çalışıyorlar.
İletişim ve Haberleşme
10/10
Gitmeden önce CPler ve LEO tarafından ne yapmamız gerektiği hakkında genel bilgiler verilmişti. İleri düzeyde İngilizce konuşuyorlardı. Bizle 7/24 beraberlerdi diyebilirim. Su almaya bile onlarla gidiyorduk. En küçük bir ihtiyacımızda yanımızdalardı. Grupla iletişimimiz çok iyiydi. Herkes çok samimiydi. Oradan yerel bir hat almıştık ve birbirimizle kolayca haberleşebiliyorduk. Wi-Fi bazen sıkıntı olabiliyordu ama hostelde ve kimi restoranlarda vardı.
Ulaşım
9/10
THY ile direkt uçuş almıştım o yüzden biraz pahalıydı uçak biletlerim. İstanbul-İskenderiye gidiş dönüş yaklaşık 1000-1500 TL. Fakat Kahire'ye inip sonra otobüs kullanırsanız çok daha ucuza gelebilirsiniz. Kahire'ye biletler daha ucuz. Havaalanına indiğimde CP'ler bizi karşıladı ve kendi arabalarıyla bizi hostele bıraktılar. Şehir içinde bize özel tutulan dolmuşları kullanıyorduk ve kişi başı fiyatları çok ucuzdu. Şehirler arasında ise tren veya özel tuttuğumuz otobüsle gidip dönüyorduk.
Gezi - Eğlence
10/10
Galiba en sevdiğim yönü sürekli parti yapmamızdı. Evet içki bulmak zordu ama biz bir türlü sürekli buluyorduk ve hemen hemen her gün parti yapıyorduk. Şehirde gezmemiz gereken yerler bir plan dahilinde hazırlanmıştı zaten ve bu programın içinde müstakil bir evde 2-3 gün sabah akşam eğlenip denize girdik. Mısır'da gezilecek çok yer ver zaten, çok büyük bir kültür ve tarih. Ama özellikle sosyal program tam bize göre hazırlanmıştı hiç sıkılmadık diyebilirim. Çölde safari ve atv sürmemiz çok güzeldi. Kahire, Luxor and Aswan, Sinai(Dahab) ve Siwa'ya gittik.
Şehir Şartları
8/10
Mısır koşullarına göre değerlendirirsek İskenderiye Mısır'ın en güzel şehri. Havası biraz daha ılıman hatta Mısır'ın en ferah yeri. Şehirde istediğinizi bulabilirsiniz. Büyük bir şehir. Ama diğer klasik Mısır şehirleri gibi biraz pis.
Genel Bütçe
10/10
Mısır çok ucuz bir ülke. Korkmadan istediğiniz kadar harcama yapabilirsiniz. Özellikle hediyelik eşya için pazarlık yapmayı unutmayın. Pazarlık parolanız olsun. Yemekler zaten çok ucuz. Ben dolar götürmüştüm. 1 dolar = 9 mısır poundu. 1000 dolar götürmüştüm çok rahat yetti üstüne 100-150 dolar artırdım.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Kesinlikle tüm gezilere gidin. Tüm tarihi ve doğal güzellikleri görün. Bol bol denize girin. Çölde bir gün geçirin, Kızıldeniz'de yüzün, Piramitleri görüp büyülenin, Kahire'den hediyelik eşya alın, Luxor and Aswan'da tapınak tapınak gezin, Blue Hole'da ve Dahab'da snorkelling yapın.
Araplar çok paragöz aman dikkat, Bunun haricinde sizi çok güzel bir değişim bekliyor. :)