Budapeşte

Değişime Puanım
95/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Macaristan
Ad Soyad
Burak Çetin
E-posta
burak.cetin1997@gmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
Semmelweis Üniversitesi
Staj Görülen Bölüm
Radyoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
Başka tercihlerimin gelmesini bekliyordum ama sonuçta gayet iyi oldu. Sağlık muayenesi vize vb işlerle uğraştık. Ben bölüm olarak cerrahi seçmiştim ama oraya gidince herkesin cerrahi seçtiğini söyleyerek baştan dağıtım yaptılar.
Staj
10/10
Her sabah 8'de gidip 3 stajyer devir toplantısına katılıyorduk. Bölüm başkanı hoca bizle çok ilgilendi. Biz olduğumuz için toplantıları ingilizce yapmaya özen gösterdiler. Hastane harika bir yer tüm imkanlara sahip. Her hafta farklı bir ekibin yanında gözlem yaptık. USG ekibi BT ekibi gibi. Bölüm başkanı hoca girişimsel radyoloji yapıyordu. İki sefer de onun ameliyatlarını izledik. Bize bir şeyler öğretmeye çalıştı herkes memnundu. Zaten öğleden sonra gidebilirsiniz diyorlardı baya vaktimiz kalıyordu.
Konaklama
9/10
Bize buda tarafında bir yurt ayarlanmıştı. Sessiz sakin bir bölgedeydi. Yürüme mesafesinde avm market tekel vs her imkanı vardı. Yaz olduğu için sadece biz kalıyorduk coed yaklaşık 40 kişiydi budapeşte grubu. Şehir merkezine metro tramvay veya otobüsle 20 dk, hastaneye 40 dk uzaklıktaydı ama birden fazla hastane şehrin farklı bölgelerinde olduğu için değişiklik gösterebilir. Ama tramvay tuna nehrinin kenarından geçiyor sıkılmazsınız. 2 kişilik odalarda kalıyorduk her 2 odanın da ortak bir tuvalet banyosu vardı. Odaları çok temizlemiyorlardı ama ortak alanlar temizleniyordu. Ortak 1 mutfak ve çamaşır odası vardı ayrıca oturma alanları teras gibi balkonlar vs olduğundan odada çok vakit geçirmiyorsunuz. Yurdumuzun çok güzel bir de bahçesi vardı ilk hafta bahçede parti falan yapılmıştı ama mahalleli şikayet etmiş polis geldi sonra bahçeyi çok kullanamadık. Son hafta yurdun asıl öğrencileri gelip yerleşmeye başlayınca bizim odalarımız değiştirildi biraz huzursuzluk oldu ama çok büyük bir olay değildi. Bir kere de beklenmedik bir yağmur yüzünden en üst kattaki odaların pencereleri yan olduğu için bazılarına su girmişti ama sorumlular hemen yardımcı olmuşlardı.
Yiyecek - İçecek
10/10
Öğle yemeği için hastaneye 10 dk mesafede bir restoranla anlaşmışlar. İlk günden bize 30 kupon verildi. Her gün iki ana yemek iki çorbadan birini seçiyorduk. Yemekler iyiydi. Onun dışında yurt tarafında avmlerde olsun işlek caddelerde olsun klasik yemek seçenekleri mevcut pizzacı hamburgerci gibi. Karşı tarafta ise 1 ayda isteseniz de hepsini deneyemeyeceğiniz kadar yer mevcut. Budapeşte diğer avrupa ülkelerine göre ucuz. Ama fiyatlar sizin için tc ekonomisinin o günkü durumuna bağlı. Kesinlikle gitmeniz gereken mekanlar: For Sale Pub - Gulyas Etterem - Pontoon Pub - Hive Club herkesin bildiği yerleri yazmadım.
Dil ve Kültür
10/10
Merkezde ve gece hayatının olduğu yahudi mahallesinde ingilizce yeterli. Gençler ingilizce biliyor onlarla anlaşmak hiç sorun değil. Ama sağda solda denk geleceğiniz boomerlar sovyet kafalı olduğundan ingilizce bilmiyor ve biraz turistik yerlerden uzaktaysanız soğuk davranabiliyorlar. Macarlar iyi insanlar bizi de seviyorlar ben bir sorun yaşamadım.
İletişim ve Haberleşme
10/10
Oradaki ekip çok iyiydi aradığımızda ya da gruplardan ulaştığımızda çok yardımcı oldular. Zaten ilk haftalar bizle takıldılar. Orada tc vatandaşına sim kart sadece vodafone veriyor ilk gittiğinizde bir avmye uğrayıp edinin. Makul bir fiyata tüm eu içinde geçerli internetli vs ir tarife alırsınız. Wifi yurtta da var her yerde bulunuyor zaten. İletişimi whatsapptan sağlıyorsunuz genelde.
Ulaşım
10/10
Metro otobüs tram teleferik vapur her çeşit ulaşım aracı var. İlk gittiğinizde bir aylık city pass alacaksınız fiyatı biraz tuzlu ama alsanız iyi olur. Bu city pass ile tunayı gezen teknelere de gece gündüz binebilirsiniz haberiniz olsun geceleri güzel oluyor. Genelde metro istasyonu girişlerinde kontrol ediyorlar. Otobüslere kaçak binersiniz belki ama random kontrolde yakalanırsanız cezai müeyyidesi var :) Google maps te bütün hatların saatleri yazıyor hemen hemen her yere 24 saat gider gelirsiniz. Gece belli bir saatten sonra night bus lar çıkıyor saatler ve hatlar değişiyor haberiniz olsun.
Gezi - Eğlence
10/10
Sosyal program çok iyiydi neredeyse her güne bir etkinlik vardı. Haftada bir iki kez yurtta parti oluyor Macar öğrenciler de katılıyor. Onun dışında şehirde gidilmesi gereken hemen hemen her yere sosyal programla gidiyorsunuz. Şehir zaten gece hayatıyla meşhur çok güzel mekanları var. Özellikle ağustos ayında giderseniz Sziget festivaline de bilet alın. Avrupa'nın en iyisi..
Şehir Şartları
10/10
Aşırı sıcak olur hava. Geceleri bazilikaya çıkar otururum diyorsanız bir hırka alın yanınıza yeter. Mayo da getirin Balaton Gölü, Szechenyi Hamamı havuz partisi gibi etkinliklere katılabilirsini
Genel Bütçe
8/10
Ben 18 ağustosta gittim. İndikten birkaç gün sonra dolar 8 tl olmuştu. Ona rağmen bütçemi aşmadım. Her şeyin ucuzu var bir şekilde. Alkolü mekanda içmeyin marketten toplu alın. Sigara kullanıyorsanız türkiyeden getirin orada çok pahalı. Yurtta yemek pişirme imkanınız da var bunları yaparsanız tüm paranızı eğlenmeye ve gezmeye ayırabilirsiniz :p
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Balaton gezisine gitmeyin. Deniz değil göl. Verdiğiniz paraya değmez gibi. Gidilecek yerlerin listesini yapın her yeri görmeye 30 gün yetmeyebilir. Prag ve Viyana yakın oralara gidilebilir flixbus ile haftasonları. Hatta biz cumadan gidip 5 gün falan yapmıştık kimse nereye gittin falan demiyor. Ağustosta gitmenizi öneririm bütün avrupa Budapeşte'de oluyor festivalden dolayı baya eğlenirsiniz. Kalacak yer bulursanız stajın başlama tarihinden birkaç gün önce gidebilirsiniz çoğu kişi erken gelip gezmeye başlıyor. Son hafta da erken ayrılabiliyorlar.
Sorunuz ya da merak ettiğiniz bir şey olursa ulaşabilirsiniz.