Rennes

Değişime Puanım
96/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Fransa (ANEMF)
Ad Soyad
Begüm AYDINER
E-posta
begumaydiner@hotmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2014
Staj Görülen Üniversite
UNİVERSİTE RENNES 1 CENTRE HOSPİTALİER DE PONTCHAİOLLU
Staj Görülen Bölüm
Kardiyoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
10/10
Fransa ilk 5 tercihim içindeydi. Gidip gitmeme konusunda kararsızlığa pek düşmedim. Hazırlık aşamasında database için istenen belgeler öyle zor şeyler değildi zaten. Sadece birçok şehir için Fransızca bilmek gerekiyor ve Rennes de buna dahil ama bilmiyorsanız Fransızca gerektirmeyen şehirlerden birini de tercih edebilirsiniz.
Staj
8/10
Ben dönem 2’nin sonunda gittim ve kardiyoloji için çok doğru bir zamanlama değil belki ama zaten orada stajyerlerle takıldım ve onlar da yeni başlamışlardı ve benden fazlasını bilmiyorlardı. Böylece birlikte öğrendik ve ilginç şeyleri bana haber vermekten çekinmediler. Benimle ilgilenen profesör de her hafta bulunduğum servisi değiştirerek farklı şeyler görmemi sağladı. Fransızca da bildiğim için hastalarla iletişim kurmakta sorun yaşamadım. Hastanenin fiziki şartları yeterince iyiydi. Giyim için özel bir kural yoktu ve beyaz önlüğü de hastaneden temin edebilirsiniz. 8 /10 vermemin nedeni benim staj konusunda çok yeterli olmayışımdan kaynaklanıyor çünkü vizitelerde anlamadığım konular çok oldu ve bu biraz sıkıcıydı. Ayrıca ben 2’ye kadar stajda kaldım ama isteyen 17:30’a kadar da kalabilir.
Konaklama
10/10
Temmuz ayında Meksika'ya giden bir kızın dairesinde kaldım. Hastaneye 5 dk yürüme mesafesindeydi. Şehir merkezine de 10 dk. Ayrıca metronun hemen yanındaydı. İlk iki hafta yalnız kaldım. Son haftalar o da evdeydi. Birlikte iyi vakit geçirdik
Yiyecek - İçecek
10/10
Yiyecek-içecek için 200 euro verdiler. Bu büyük oranda yeterliydi. Ben mutfak işlerinden anlamadığımdan genelde yemek yapmadım ama kaldığım yerde yemek yapmak için de gerekli araç gereç vardı. Kız gelince bazı günler evde yapıp yedik. Bazen hastanenin yemekhanesini de tercih ettim.
Dil ve Kültür
10/10
Dil olarak Fransızca bilmiyorsanız stajdan hiç yararlanamazsınız bence çünkü kimse çok da istekli olmaz İngilizce konuşmaya. Kültür olarak da çok da yabancı bir kültür değildi. Sıkıntı yaşamadım.
İletişim ve Haberleşme
10/10
Kaldığım yerde wifi vardı. Bu ailemle iletişimde kalmaya yetti. Ayrıca ben ve diğer değişime giden arkadaşım için telefon ve hat ayarlamışlardı. Bu sayede cpler ve kendi aramızda iletişim kurduk, çok rahattı.
Ulaşım
10/10
Şehir zaten çok büyük değildi. Ulaşım çok kolaydı. Ayrıca bize aylık ulaşım kartı hazırlamışlardı.
Gezi - Eğlence
10/10
Sadece iki değişim öğrencisi olduğumuz için geziler çok iyi planlanmıştı. 3 CP vardı ve 3’ü de Bretagne'ın (Rennes’in bulunduğu bölge) görülebilecek farklı bir yerinde oturuyordu. Hafta sonları onlara konuk olduk. Aileleri çok konukseverdi ve bölgenin tüm özel yerlerini görmemizi ve özel lezzetlerini tatmamızı sağladılar. Hafta içleri de şehirde takıldık. Pek sıkıldığımı söyleyemem. Yeterince dolu zaman geçirdim ve eğlenceliydi.
Şehir Şartları
8/10
Hava 17-20 derece arasındaydı. Serin bir ağustos geçirdim. Plaja gittiğimiz zamanlar oldu. Bu soğukta denize girmek kolay değil.
Genel Bütçe
10/10
Gezilerde yol ve yeme içme için neredeyse hiç harcamak gerekmedi. Şehir içinde de ihtiyaçları karşılamaya 250-300 euro civarı yeterliydi.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
CPler zaten yeterince ilgiliydiler. Onların vereceği tavsiyeler yeterli olacaktır.