Jundiai

Değişime Puanım
81/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Brezilya DENEM
Ad Soyad
Gürsan Özorun
E-posta
gursanozorun@hotmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2015
Staj Görülen Üniversite
Faculdade de Medicina de Jundiaí / Hospital de Caridade São Vicente de Paulo
Staj Görülen Bölüm
Genel Cerrahi
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
Güney Amerika'yı ziyaret etmek hep istediğim bir şeydi. Daha önce Brezilya'ya giden bir arkadaşımın anlattıkları üzerine Brezilya'yı yazmaya karar verdim. İlk tercihimde kazandığım için karar vermek zor değildi. Brezilya'da benden sorumlu olan kişiler benimle çok geç iletişime geçse de hazırlanmam için zaman vardı. Brezilya'ya gitmeden Portekizce öğrenmeye çalıştım ve gidecek arkadaşlara az da olsa Portekizceyi öğrenmelerini tavsiye ederim.
Staj
7/10
Gittiğim hastane büyük ve kalabalık bir hastaneydi. Brezilya popülasyonu çok yüksek bir ülke ve sağlık sistemi bu popülasyona yetişemiyor. Koridorlarda yatan hastaları gördüğümde şaşkınlığımı gizleyememiştim. Stajım genel cerrahi bölümündeydi. Benimle birlikte genel cerrahide iki değişim öğrencisi daha vardı ve az kişi olduğumuzdan dolayı çok fazla şey öğrenebildik. Bizden sorumlu olan doktor aynı zamanda cerrahi bölüm başkanıydı bu yüzden istediğimiz her ameliyata sorunsuz girebiliyorduk. Bir ay boyunca yaklaşık 15 ameliyata (neurosurgery,head and neck surgery ,plastic surgery,laparoscopy,abortion surgery ,appendicitis surgery,vb..) girme şansım oldu. Birkaç ameliyatta doktorlara yardım etme deneyimimiz oldu. Dikiş atmayı, sterilizasyon tekniklerini öğrendik. Haftada iki gün intörnlerle vizitlere katıldık, haftanın bir günü de acildeydik. Genelde sabah sekizden öğleden sonra dörde kadar hastanedeydik ama istediğimiz saatte çıkmamıza izin vardı.
Konaklama
9/10
Konaklamamı gittiğim üniversitede tıp okuyan iki öğrencinin evinde yaptım. Öğrenci evi olduğu için alışmakta hiç sıkıntı çekmedim. Kendime ait odam, banyo ve tuvaletim vardı. Eve gittiğim gün wi-fi şifresini verdikleri için internete bağlanma sorunum da olmadı. Diğer ülkelerden gelen değişim öğrencileri de başka tıp öğrencilerinin evlerinde kaldılar. Herkesin ev sahibi birbirini tanıdığı için sürekli beraber vakit geçirme fırsatımız oldu. Ev sahiplerim çok cana yakındı ve çok iyi anlaştık. Bu açıdan çok şanslı olduğuma inanıyorum. İhtiyacım olan her şeyde bana yardım ettiler. Kahvaltıyı ve akşam yemeğini evde yiyordum ve istediğim zaman dolabı açıp canımın çektiği her şeyi yiyebileciğimi sürekli hatırlatıyorlardı.
Yiyecek - İçecek
9/10
Brezilya'da çok geniş bir yemek kültürü var. Kesinlikle ağızlarının tadını biliyorlar. Genelde self servis restoranları var ve istediğinizi tabağınıza koyup daha sonra tabağı tarttırıyorsunuz. Dönmeden kesinlikle pao de queijo,coxinha ,feijoada ,brigadeiros ,açai,pastel ve caipirinhayı deneyin. Sabah ve akşam yemeğini kaldığım evde öğle yemeğini ise hastanede yiyordum ama elimden geldiğince dışarıda yemek yemeye ve farklı tatlar denemeye çalıştım. Brezilya'da en az bir kere churrascaria restoranına gidip et yemenizi tavsiye ediyorum. Kahvaltıda ,akşam yemeğinde, kızartılmış olarak veya pizza üzerinde bile muz yediklerini gördüğünüzde şaşırmayın.
Dil ve Kültür
7/10
Brezilya'da Portekizce konuşuluyor ve yabancı dil bilen çok az insan var. Hastanedeki doktorlar ve evinde kaldığım insanlar İngilizce biliyordu fakat sokakta İngilizce konuşma oranı çok düşük. Bu yüzden Brezilya'ya gitmeden çok az da olsa Portekizce öğrenmenizde fayda var. Hastanede yanımızda bize bütün konuşulanları tercüme eden bir intern arkadaşımız vardı bu yüzden hastalarla iletişim kurarken fazla sıkıntı çekmedik. Brezilya'da inanılmaz eğlenceli dans ve müzik kültürleri var. İlk başta çok farklı gelse de stajın sonlarına doğru sadece yerel müzikleri dinlemek ve samba yapmak istiyorduk.
İletişim ve Haberleşme
9/10
Uçaktan indiğim anda bana telefonum için kart verdiler,bu sayede Brezilya içerisinde çok kolay iletişim kurabildik. Ailem ve arkadaşlarım ile internet üzerinden konuştuk. Evde ve hastanede wi-fi ,telefonumda da 3G internet açık olduğu için iletişimde hiç sıkıntı çekmedik.
Ulaşım
8/10
Türkiyeden Brezilyaya THY ile 12 saatlik direkt uçuş ile gittim. Guarulhos Havaalanına indiğimde beni arabayla alıp eve götürdüler. İlk gün aşırı yorgun olmama rağmen sonraki günler yeni insanlar yeni bir ülke derken unutuyorsunuz yorgunluğu. Brezilyada "godmother/godfather" sistemi dedikleri bir sistem var ve herkesin kendine ait bir sorumlu "godfather/godmother"ı oluyor. Her gün hastaneye bizi onlar bırakıyor ve işimiz bitince tekrar alıp eve geri bırakıyorlardı. Bu yüzden hafta içi ulaşıma hiç para harcamadık diyebilirim. Hafta sonları büyük otobüslerle diğer şehirlere uzun yolculuklar yaptık . Otobüsler rahat ve Türkiye'deki uzun otobüs yolculuklarıyla hemen hemen aynı fiyattalar. Brezilya'ya gitmeden önce metroların çok tehlikeli olduğu hakkında yazılar okumuştum ama Sao Paulo’da da Rio De Janeiro’da da metroda hiçbir tehlike ile karşılaşmadık. Yine de dikkati olmakta fayda var. Türkiye'ye dönüş için de yine beni kendi arabalarıyla havalimanına bırakıp yolcu ettiler.
Gezi - Eğlence
10/10
Brezilya stajını en unutulmaz yapan orada tanıştığım insanlara ek olarak orada gezdiğim yerlerdi sanırım. İlk iki hafta sonu Sao Paulo şehrini gezdik ve 20 milyon nüfusu olan bu şehirde gezilecek görülecek çok fazla şey var. Daha sonraki hafta sonu uzun bir otobüs yolculuğu yaparak Foz Do Iguacu şehrine gittik. Dünyanın en büyük şelalesini görmek, bir bot ile şelalelerin altından geçmek ,oradaki ormanları ve vahşi hayatı görmek inanılmazdı. Diğer değişim öğrencileri ile bir taksi kiralayıp Arjantine geçtik ve oradaki şelaleleri de görme fırsatımız oldu. Brezilyadaki son hafta sonumda ise Rio De Janeiro'ya gittim .Tartışmasız Brezilya'nın en güzel şehri. Rio'da kesinlikle ünlü "Kurtarıcı İsa" heykelinin bulunduğu Corcovado dağına, Copacabana, Ipanema ve Leblon sahillerine ve eski şehir merkezine gidilmeli.Brezilya'da çok hareketli bir gece hayatı var ve dışarı çıkıldığında eğlenmek garanti diyebilirim. Samba barlarına uğramadan ve samba yapmayı öğrenmeden geri dönmeyin. Ayrıca gittiğimiz üniversite gezi programını bizim için önceden hazırladığı için program yapmada hiçbir sıkıntımız olmadı. Bütün değişim öğrencileri programa uyduk. İsteyenin katılmama veya başka bir aktiviteye katılma gibi şansı da vardı.
Şehir Şartları
8/10
Sao Paulo eyaletinde Jundiai isimli bir şehirdeydim. Sao Paulo Güney Amerika'nın en büyük şehri ve Jundiai Sao Paulo şehir merkezine 40 dakika uzaklıkta. Bu yüzden sürekli şehir merkezine gitme şansımız oldu. Jundiai çok fazla büyük olmayan, sakin bir şehir. Brezilya tehlikeli bir ülke ve sakin bir şehir olması nedeniyle oldukça güvenliydi. İhtiyacımız olan her şeyi bulabileceğimiz iki tane avm vardı. Çok büyük bir şehir olmadığı için her yere ulaşım da çok rahattı.
Genel Bütçe
6/10
Öncelikle uyarmam gereken şey Türkiye’den Brezilya'ya yolculuğun çok pahalı olması. Biletimi 5 ay önceden almama rağmen 4000 TL ye yakın bir fiyattı. Diğer ülkelerden aktarmalı ve daha uzun süren bir yolculuk yaparak fiyatı azaltabilirsiniz ama avrupa ülkelerine göre yine pahalı olacaktır. Brezilyadaki fiyatlar Türkiye ile aynı diyebilirim hatta çok daha ucuza kocaman bir tabak et yiyebilirsiniz.Toplam harcadığınız parayı kendi bütcenize ve gezeceğiniz yerlere göre azaltabilir veya arttırabilirsiniz ama en az 500 dolar götürmenizi tavsiye ederim.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
-İmkanınız varsa kesinlikle Rio De Janeiro'yu ziyaret edin
-Bütün geleneksel yemeklerini deneyin
-Portekizce öğrenmeye ve onların kültürünü daha iyi anlamaya çalışın
-Bir Brezilyalıdan Samba öğrenin
-Brezilya çok tehlikeli bir ülke kesinlikle gece tek başınıza sokağa çıkmayın
-Gitmeden gezilecek yerleri araştırın ve öğrenin
-Yanınızda fazla para taşımayın
-Yanınızda pasaportunuzun fotokopisini bulundurun
-Tehlikeli ve kalabalık bölgelerde kesinlikle telefon,,fotoğraf makinesi, cüzdanınızı çantanızdan çıkarmayın!!!
-Böyle söylediğime bakıp da korkmayın benim başıma hiçbir olumsuz olay gelmedi ama yine de dikkatli olun.
Hangi şehir çıkarsa çıksın kesinlikle bu şansın kaçırılmaması gerektiğine inanıyorum. Sormak istediğiniz her şey için e-mail atmaktan çekinmeyin. İyi eğlenceler ve iyi stajlar!!! Eu te amo Brasil!