Tuzla

Değişime Puanım
81/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Bosna Hersek BoHeMSA
Ad Soyad
Gamze Çömlekçi
E-posta
gamze.comlekci2@gmail.com
Ay
Temmuz
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
Univerzitetski Klinički Centar Tuzla
Staj Görülen Bölüm
Radyoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
Bosnaya gideceğimi öğrenince çok sevindim. Daha önceden birkaç arkadaşım orayı çok sevdiklerini mutlaka gidip görmem gerektiğini söylediler. Davet mektubum geldiğinde bana ilk Mostar çıkmıştı sonradan 2 ay kala Tuzla şehri oldu. (Bu gibi değişiklikler yaşayabilirsiniz.) Tuzla çıkması üzerine gitsem mi gitmesem mi diye düşünmüştüm çünkü hiç duymadığım küçük bir şehirdi. Şimdi iyi ki gitmeye karar vermişim diyorum :)
Staj
8/10
Üniversite hastanesi tam donanımlı değildi. Sınırlı ekipmanları vardı(bunu doktorlar da söylüyor) hatta invaziv kardiyoloji bölümünde sadece bir makine vardı o bozulunca ameliyatlar ertelendi o bölümdeki arkadaşlar boş kaldı. Benim bölümüm radyolojiydi ve çok iyi bir mentorum vardı. Saat 8’de hastaneye geliyordum ve radyoloji bölümünde çeşitli vakalardaki bt grafilerini inceliyordum, saat 2 gibi mesai bitiyordu. Her çarşamba direkt radyografinin kullanıldığı ameliyatlara giriyordum. Mentorum bana endovascular coil yöntemiyle kendi geliştirdiği birkaç metodla anevrizma tedavisini gösterdi. Ayrıca workshoplar da çok verimliydi. Doktorlar ve çalışanlar çok arkadaş canlısıydılar, giderken türk kahvesi götürmüştüm birlikte kahve pişirdik, oradaki bir doktor da bana Bosna rakısı hediye etti :)
Konaklama
6/10
Bütün değişim öğrencileri bir evde kalıyorduk, bizim kaldığımız katın mutfağı kirliydi bir de yeterli oda olmadığı için başta bir arkadaşımız mutfakta yatmak zorunda kalmıştı. Ama sonra o sorun çözüldü. Böcek vs bir sorun yoktu.
Yiyecek - İçecek
10/10
Yiyecekler tam anlamıyla mükemmeldi. İzmir’e geldiğimde beş kilo almıştım. Tuzlanın čevapisi bosnanın en iyisi <3
Dil ve Kültür
10/10
Tamamen hiç bilmediğim bir dil olduğu halde hiçbir şekilde zorlanmadım. Bu oda arkadaşımın Slovenyalı olmasından da kaynaklanıyor olabilir ama oradaki insanların çoğu Türkçe’yi İngilizce’den daha iyi biliyor. Kendimi hiç başka bir ülkedeymiş gibi hissetmedim. Güzel olan şey ise Tuzla’nın, Bosna’nın en hoşgörülü şehri olması. Bir cami bir Katolik ve bir Ortodoks kilisesi aynı bölgedelerdi ve ezanla kilise çanı bazen aynı anda duyuluyordu :)
İletişim ve Haberleşme
8/10
Gittiğiniz çoğu kafede wifi var ve Tuzla’nın kendi meydanında da bedava wifi var. İnternet konusunda sıkıntı çekmezsiniz.
Ulaşım
8/10
Tuzla’da taksiyle bir yerden bir yere gitmek diğer ulaşım araçlarına göre daha uygun oluyor. Biz sabah kaldığımız evden hastaneye gitmek için 2 taksi çağırıyorduk, 3-5 KM (9-15 tl) ödüyorduk ama bunu 4 kişi paylaşıyorduk. Dönüşte ise yürüyerek geliyordum. Tuzlanın bir avantajı da küçük bir şehir olduğu için bir yerden bir yere yürümenin uzun sürmemesi :)
Gezi - Eğlence
9/10
Bohemsa’nın yaptığı National Social program yeterli kişi olmadığı için iptal edilince biz değişim öğrencileri kendimiz program hazırladık ve daha eğlenceli oldu. Hafta sonları Belgrad ve Zagreb’e gittik. Tuzlada Pannonica Lake’e gidebilirsiniz, Tuzla meydanda da oturup sohbet edip bir şeyler içebileceğiniz bir sürü kafe var.
Şehir Şartları
6/10
Şehir şartları yeterliydi. Biz oradayken temmuz ayı olmasına rağmen hava kapalıydı ve sürekli yağmur yağdı. Oradakiler de ilk defa böyle bir şey olduğunu söylediler
Genel Bütçe
8/10
Bosna’nın Avrupa’da bir ülke olduğunu hesaba katarsak çoğu avrupa ülkelerine göre bütçenizi zorlamayacak bir yer. Fiyatlar ortalama türkiye fiyatlarıyla hemen hemen aynı hatta bazı şeylerde daha ucuz. Bira fiyatının su fiyatından ucuz olması da ilginç bir noktaydı.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Pannonica Lake’e gidin ve civardaki ülkeleri gezin, bir şemsiye alın, taksicilere turist olduğunuzu hissettirmeyin, yürümeye çalışırsanız tasarruf edersiniz.