Saraybosna

Değişime Puanım
86/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Bosna Hersek BoHeMSA
Ad Soyad
Batuhan Atas
E-posta
batuhanatas09@gmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2018
Staj Görülen Üniversite
University of Sarajevo
Staj Görülen Bölüm
Pediatri
Karar ve Hazırlık Aşaması
8/10
Exchange Conditions'ı okudum ve oldukça yeterli derecede bilgi vardı, kafama takılan sorularda yerel birliğim yardımcı oldu ve bu da çok faydalı oldu. Tercih sonuçları belli olduktan sonra gerekli işlemleri yaptım her şey oldukça yolunda gitti. Giderken staj için gerekli olduğu belirtilen şeyleri yanımda götürmeye özen gösterdim.
Staj
10/10
Seçtiğim bölüm itibariyle, iyi ve ilgili doktorlara ve aynı stajı yapan arkadaşlarımın da iyi olması sebebiyle kendimi şanslı hissediyorum. Dolu bir staj geçirdiğime inanıyorum ancak hasta sayısı çok değildi bu yüzden bazen aynı hastaların takibi şeklinde geçiyordu.
Konaklama
5/10
Ağustos ayında yapılan Scope exchangelerine 3 tane ev verildi. Bu evlerden hastaneye en uzak olan, en eski olan, gidip gelmesi en zorlayıcı olan ev bizimkiydi. 7 kişiydik ve hepimizin ödediği bir değişim ücreti var. Oradaki yerel birlik ellerindeki parayı bu yönde iyi kullanamamışlar. Diğer tüm ev arkadaşlarımla birlikte hemfikir olduğumuz konu, daha iyi bir konumda ve daha iyi şartlarda bir konaklama sağlanabileceğidir. Öyle ki yerlerin gıcırdamasından gece istemsiz olarak birbirimizi uyandırıyorduk, hastaneye ya da şehre gidip gelebilmek için yokuş tırmanıp inmemiz gerekiyordu ki ben bunu gün içinde defalarca yapamayacağım için sabah evden çıkıp uyumak için dönmek durumunda kalıyordum. Normalde 8 kişi kalmamız gerekiyordu ancak bir arkadaşımız gelmedi, gelseydi 1 ay boyunca 2 kişi çift kişilik bir yatakta beraber uyumak zorunda kalacaktı bunun haricinde bir arkadaşımız da koltukta yatmak zorunda kaldı.
Yiyecek - İçecek
8/10
Bosna'da yiyecek içecek fiyatları uygun ve güzel, sadece bazı yemekler bir Egeli olarak bana ağır geliyordu. Saraybosna'da aç kalmak mümkün değildir, aç olduğunuz takdirde saat kaç olursa olsun oldukça uygun fiyatları ve güzel börek ya da pizzalarıyla şehrin her yerinde mevcut 'Pekara'lar hizmetinizdedir. Doyurucu bir yemek bulmak her zaman mümkündür ve ne kadar para harcayacağınız size kalmıştır ister pahalı ister ucuz bir yerde yiyebilirsiniz ama Sarajevo'da aç kalmazsınız!
Dil ve Kültür
10/10
Uyum konusunda hiçbir sorun yaşamadım, sokaklarda bir Sarajevo'lu gibi gezdim. İnsanlar öyle çok İngilizce bilmiyor ama birkaç Boşnakça cümle işinize yarayabiliyor. Sadece yol tarifi almaya çalışırken bir kez zorlanmıştım bu konuda tavsiyem bir internet paketi almanızdır ki her yerde 1 aylık sim kartlar satılıyor zaten. Kültürel olarak benzediğimizi düşünüyorum. Yerel birlik ve cp'lerin çoğu bizimle neredeyse hiç vakit geçirmediğinden iletişimde olduğum insanlar daha ziyade 20 kişilik değişim grubumdan ve hastanedendi. Hastanede de dil sorunu yaşamadık, doktorlar bize fazlasıyla İngilizce açıklama yapıyordu ancak hasta ve hasta yakınları-neredeyse hepsi- sadece Boşnakça konuşuyordu.
İletişim ve Haberleşme
10/10
Gitmeden önce iletişimde bir sıkıntı yaşamadım, sadece Leo ile irtibatımız vardı; Cp'ler işin içine biz oraya gittikten sonra dahil oldu diyebilirim. Ancak birkaç cp haricinde yerel birlikle iletişimimiz zayıftı ve bu konuda herkes şikayetçiydi. Evde ve hastanede wi-fi vardı, şehirde de birçok yerde bulabilirsiniz ancak biz hepimiz 1 aylık kullanılan içinde sadece internet paketi olan sim kartlar aldık ve onlar çok faydalı oldu çünkü nerede olursak olalım iletişim kurabiliyorduk ve eve gitmeye çalışırken 2 kez kaybolduk, ama internet paketimiz olduğu için hiç sıkıntı yaşamadık :D.
Ulaşım
7/10
Ulaşım pek iyi değil, özellikle demir yollarında sıkıntı yaşanabiliyor bilet alırken, treni yakalamaya çalışırken. Ancak trenlerin içi güzel ve modern. Şehir içi ulaşımsa yeterli ama çok iyi diyemem, yürünebilir mesafeleri kısaltmaya yarıyordu sadece.
Gezi - Eğlence
10/10
Sosyal program uygulanmadı desem yeridir ama biz kendimiz (değişim grubu) kendi programımızı yaptık, çok eğlendik ve gezdik. Şehri gezmek zaten kolay bir şey bunun haricinde ben arkadaşlarımla Sırbistan'a gittim. Hırvatistan'a ve Karadağ'a giden arkadaşlarım da oldu. Onun haricinde ülke içinde Herzegovina turu yaptık, Mostar'a gittik. Eğlendik, iyi vakit geçirdik.
Şehir Şartları
10/10
Çok büyük bir şehir değil ama kendine has ve çok güzel bir şehir. Yapacak şeyler oldukça çeşitli çünkü şehir tarihi gereği birçok kültürü içinde barındırıyor.
Ağustos'ta olmamıza rağmen hava çok sıcak değildi ve bu beni çok memnun etti. Ara ara yağmur yağıyordu, bazen şiddetli olabiliyor. Bazen de hava soğuk olabiliyordu ben bu konuda hazırlıksız gitmiştim.. Gidecek kişiler yazlık giysinin yanı sıra sonbaharlık giysi ve şemsiye de alsınlar yanlarına.
Genel Bütçe
8/10
Pahalı bir yer değil, yemek fiyatları uygun. Paramı genel olarak yiyecek içeceğe harcadım onun haricinde uzak yerlere giderken ulaşım, konaklama harcamaları bir de tabi kendime aldığım şeyler ve hediyeler oldu.
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Staj için beyaz scrubs ve beyaz önlük ve beyaz ayakkabı almanız gerekiyor, bunu gitmeden halletmenizi öneririm.