Beyrut

Değişime Puanım
94/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Lübnan
Ad Soyad
Selen Güler
E-posta
seleng26@gmail.com
Ay
Ağustos
Yıl
2019
Staj Görülen Üniversite
Lebanese American University
Staj Görülen Bölüm
Belirtilmemiş
Karar ve Hazırlık Aşaması
9/10
Lübnan uzun zamandır ziyaret etmek istediğim bir ülke ve merak ettiğim bir kültürdü. Üniversitesi biraz araştırdığımda da akademik olarak ilgimi çektiği için bu tercihte bulundum.
Staj
10/10
Stajım sürecince akademik personelle çok güzel bir iletişim kurduğumuzu düşünüyorum. Ben istediğim sürece her şeye gerek gözlemci olarak gerek gözlem altında uygulayıcı olarak katılmama izin veriliyordu.
Hastanenin fiziksek koşulları fazlasıyla iyiydi. Şu anda intörn doktor olarak görev yaptığım hastanemde olan imkanların çok çok daha fazlasını görme şansı elde ettim.
Hem ufkumu genişleten hem de yeni şeyler öğrenmeme ve pratik yapmama olanak sağlayan verimli bir staj geçirdim.
Konaklama
10/10
Konakladığımız yer bir çeşit öğrenci yurduydu. Diğer üniversitelere gelen değişim öğrencilerinin hepsinin kaldığı yerden farklı bir yerde konakladığımız için eğlenceden biraz uzak kaldığımızı hissetmiştik. Ama fiziki şartları diğer yurda kıyasla çok daha iyiydi (iyi bir otel kalitesindeydi)
Konumu da yine diğer yurda yakın olduğu için 10 dk yürüyüş ile rahatça gidip gelebiliyorduk.
Ayrıca çevresinde çok güzel restoran seçenekleri vardı.
Yiyecek - İçecek
10/10
Öğlen yemeklerini ve sabah kahvaltılarını üniversite karşılıyordu. Ve genel olarak lezzetli şeyler vardı. Lübnan yemek kültürünü, evlerde yenilen yemekleri genel olarak görme şansımız olmuştu bu şekilde.
Şehirde şebeke suyu içilebilir değildi. Şişelenmiş su alıyorduk.
Üniversitenin temin ettiği yiyecek içecek çeşitleri hariç şehrin içinde yediğimiz her şey çok lezzetliydi.
Özellikle barbar restoranın falafelini, T-marbouta’nın güzel ambiyansında doyurucu bir akşam yemeği yemeyi öneririm. Ama gireceğiniz herhangi bir restoranda/pastanede çok tatmin edici lezzetler bulunabileceğine eminim.
Dil ve Kültür
10/10
Lübnan çok dinli ve çok farklı kültürler barındıran bir ülke. Kısa sürede uyum sağlayabildim. Yerel halkın bir kısmıyla iletişim kurarken dil bilmiyor olmaları bana engel olmuştu. Ama ülkenin çoğunluğu en az iki dil (Arapça ve Fransızca) konuşuyordu. Anamnez alınırken yanlarında bulunduğum hastalardan anamnezi hangi dilde anlatmaları gerektiğini soranlar bile olmuştu :)(Arapça, Fransızca ve İngilizce olmak üzere )
Bütün bu kaos, karmaşa, trafik ve kalabalık açısından. Ayrıca kültürel çeşitlilik ve farklı kültürlere ait mimari yapılar açısından İstanbul’a benzetebilirim.
İletişim ve Haberleşme
10/10
Değişimin süresince her zaman yanımızda birileri vardı. Cp ve leolardan çok onların arkadaş çevresi bizimle daha çok ilgilenmişti. Hala haberleştiğim insanlar LeMSIC ile çok da bağlantısı olmayan insanlar diyebilirim.
Sim kart satın almamıştım. Çok da uygun fiyatlar yoktu. Ama her yerde wifi vardı, bu konuda hiç sıkıntı çekmedim.
Diğer incomingler farklı bir yerde konakladığı için onlarla biraz kopuk kalmıştık. Ama benim değişim yaptığım üniversitenin incomingleri ile çok iyi arkadaş olduk.
Ulaşım
10/10
Şehir içi seyahatlerimizde hep über kullandık. Birkaç kişi birlikte bir araç tuttuğumuz için fiyatları çok fazla değildi ama ucuz da değildi.
Bazen de yürüyerek gidip geliyorduk kısa mesafelere. Yürüyerek de görülecek çok fazla şey oluyor.
Sabahları konakladığımız yerden hastaneye gidişimizi ve akşamları konakladığımız yere geri dönüşümüzü üniversite kendi aracı ile sağlıyordu. Bu bize çok büyük kolaylık sağlamıştı
Gezi - Eğlence
10/10
Eğlence olanakları çok yeterliydi. Akşam sakin bir barda oturup bir şeyler içip sohbet etmek isteyen için de, bütün gece dans etmek isteyen için de asla bitmeyen bir sosyal hayat vardı.
Lübnan’da en çok görmek istediğim yer olan Baalbek’e düzenlenen geziye katılmıştım. Beyrut’un dışına çıkmak ve ülkenin daha kırsal kesimde kalan alanlarını görmek çok ilginç gelmişti. Beyrut’tan tamamen farklıydı. Şehir çok büyüleyiciydi. Bir de Lübnan’ın ünlü sedir ağaçlarını görmeye gitmiştik. Bu da tamamen farklı bir deneyim ve Lübnan’ın gördüğümüz farklı bir yüzüydü.
Şehir Şartları
8/10
Beyrut’un havası benim değişim yaptığım ay olan Ağustos’ta alışık olduğumun çok üstünde sıcak ve nemliydi. Öğlen saatlerinde dışarıda bulunduğumda nefes almakta zorlanıyor ve durduğum yerde terliyordum. Olabildiğince hafif giysiler giyilmesini öneririm. Kadınlar için de mini ve dekolteli giysilerden çok keten pantolonlar vs gibi şeyler öneririm. Şehrin bazı bölümlerinde bulunduğunuzda kendinizi bakışlardan rahatsız ve endişeli hissedebilirsiniz.
Adaptörler bizim Türkiye’de kullandığımız şekildeydi. Sosyokültürel yapısı açısından da mahalleler arasında uçurum farklar vardı.
Genel Bütçe
7/10
Harcamalarımı çoğunlukla yiyecek üzerine yaptım. Fiyatlar normalin biraz üstüydü (Türkiye’ye kıyasla) ama yediğim hiçbir şeyden pişman değilim :) Gittiğim dönemde bir küçük şişe suyun fiyatı dolar olarak 1 dolar’a geliyordu. Kuru sabitlemişlerdi. (1 dolar= 1500 Lübnan lirası)
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Mutlaka her türlü yiyeceği (eğer diyetiniz izin veriyorsa) denemenizi öneririm. Ki bence değişim zaten önümüze çıkan her fırsatı değerlendirmektir.
Sadece cüzdanınızı ve telefonunuzu yanınızdan ayırmamanızı öneririm. Hastanede soyunma odasında fazla miktarda para kaybetmiştim.
Yaşanan küçük aksilikleri katarak bile düşündüğümde hala bunu yaptığım için çok memnunum. Kazandığım arkadaşlıklar , edindiğim deneyimler ve söz konusu Lübnan olduğu için denediğim lezzetler aklımda asıl kalan şeyler oldu. Mezuniyetimin yaklaştığı şu günlerde en büyük “iyi ki” lerimden biri TurkMSIC ile tanışmış olmaktır. Fırsatı olan herkese değişim yapmasını öneriyorum. Değişimle kalın 💙