Kaunas

Değişime Puanım
96/100
Değişim Türü
SCOPE
Ülke
Litvanya
Ad Soyad
Ahmet Emin
E-posta
aemin93@hotmail.com
Ay
Haziran
Yıl
2017
Staj Görülen Üniversite
Lithuanian University of Health Sciences
Staj Görülen Bölüm
Endokrinoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması
10/10
Bir sonraki yıl intörn olacağım için Temmuz değil Haziran ayında gitmem gerekiyordu, daha önce hiç Kuzey Avrupa ülkesine gitmediğim için Litvanya'ya gitmeye karar verdim. Bölüm olarak bilgilerinin bana hep yarayacağı dahiliye branşlarından birini seçmeyi düşünüyordum, endokrinolojiyi seçtim.
Staj
10/10
Haziran ayı genellikle Avrupa'da tüm dönemlerin final sınavlarının, uygulamalarının olduğu dönem ve öğrenciler yoğun oluyorlar bu sıralar. Aynı şekilde hocalar ve asistanlar da öyle, bu yüzden ordaki asistan doktorlardan birisi fırsat buldukça bana yardımcı oldu, her gün servise gittim ve vizite katıldım, insülin türleri, doz ayarlama gibi konular üzerine konuştuk. Öğleden sonraları ise boştu, bazı günler sabahları da boş oluyordu öğrencilerin sınavları, sözlüleri falan olduğu için.
Kendi stajlarını yapmaya gelen öğrenciler hastalarla iletişim konusunda yardımcı oluyorlardı orda oldukları süre boyunca. Sabahları biraz erken gitmeniz gerekiyor bu arada, ama öğlene kalmıyor.
Konaklama
10/10
Yurt devasa bir Erasmus yurdu 10+ katlı, her katta birsürü oda var ve her odada 2 kişi kalıyor. Ben orda Erasmus yapan patoloji teknikeri bir arkadaşla kalıyordum. Odalar gayet temizdi, zaten oldukça sade odalar. Her odada banyo var. Her katta mutfak var, genelde mutfaklarda yemek yapmak için aletler tencere tava yağ kaşık bıçak vs oluyor, birileri bırakıyor sürekli. Aşağıda ortak çamaşırhane var, bir de kurutma makineleri var. Litvanyada çamaşır asmıyor kimse zaten çok güneşli değil, herkes kurutma makinesi kullanıyor. Yurdun hemen çaprazında market var, karşısında pizzacı, dönerci falan var.
Yiyecek - İçecek
10/10
Kaldığımız her gün için yemek fişi verdiler, hastanenin yemekhanesinde yiyorduk onunla. Birsürü çeşit arasından seçebiliyorsunuz. Hastanedeki doktorlar da burada yemek yiyor, çok temiz ve modern bir yemekhane. Dışardaki yiyecek içecek fiyatları çok uygun zaten genel olarak burada birçok şey ucuz.
Sarımsaklı ekmek (kepta duona) en çok karşılaşacağınız atıştırmalık olacak, nereye giderseniz gidin siparişten önce bunlar geliyor ve güzel gayet, özellikle bar-pub tarzı yerlerde bira ile beraber getiriyorlar en çok, kızartılmış dilimlenmiş sarımsaklı siyah ekmek.
Bir de "kebab" dedikleri bildiğiniz bizim döner. O kadar fazla dönerci var ki.
Dil ve Kültür
10/10
Bu şehirde basketbol çok önemli, Kauno Zalgiris takımı bu şehre ait. Her yerde basketbol ile alakalı şeyler görebilirsiniz bizde nasıl futbol yaygınsa ve seviliyorsa burda da basketbol aynı şekilde. Yeşil-Beyaz motifler formalar her yerde.
2. el kıyafet ve aksesuar satan yerler var birsürü, insanlar tercih ediyor bu tarz ürünleri. Yurdun hemen karşısında büyükçe bir tane var, ne alırsan 1€ günü vardı, inanır mısınız 2002 Türkiye Hasan Şaş forması gördüm lisanslı, hani enteresan şeyler çıkabiliyor artık kim almış kim bırakmış oraya nasıl gitmiş bilemeyiz.
Litvanyada grafitiler çok önemli, birsürü meşhur grafitileri var hem Kaunas'ta hem Vilnius'ta. Bol bol göreceksiniz zaten, binaların bir cephesini komple kaplayan kocaman resimler.
İletişim ve Haberleşme
9/10
CP zaten çok ilgilenmedi bizimle ilk birkaç gün hastaneyi falan gezdirdi, yurda yerleştirdi bizi ve şehrin bazı yerlerini gezdirdiler, onun dışında kendimiz takıldık. Sim kart vermişlerdi hoşgeldin paketi içinde, onunla internete girebiliyordum. Oda arkadaşım orada daha uzun süreli kaldığı için yurtta internet aboneliği vardı (modemi, kablosu falan vardı). Sağolsun paylaştı benimle, yurtta ayrıca internet erişimim de vardı yani. Hastanede bazı yerlerde wifi çekiyordu diye hatırlıyorum. Erasmusçuların büyük bir grubu vardı WhatsApp'ta, ona eklediler beni ordan bazı şeyler organize ediliyordu.
Ulaşım
10/10
Tren istasyonu ile ulaşım sağlıyorduk, oraya da otobüsle gidiyorsunuz. Otobüs hatlarını gösteren uygulama var onu CP'nize falan sorun ve yükleyin internet olmasa bile GPS üzerinden işe yarıyordu diye hatırlıyorum. Hatlar ve yönler bana biraz karışık gelmişti ters yöne binmiştim 1-2 kere.
ISIC (International Student Identity Card) diye bir kart var, şehirde bir bürosu var ordan çıkarılıyor. Şimdi bu kart normalde Avrupa'daki üniversitelerde okuyan öğrencilere çıkarılıyor, buna Erasmusçular da dahil ama bizim yaptığımız gibi kısa süreli stajlarda olmuyor normalde. Ben kabul evraklarımı falan alıp gittim şansımı denemeye ve kartı çıkardılar bana 1 senelik hem de :D Okulum olarak staj yaptığım "Lithuanian University of Health Sciences" yazıyordu. Her bilette geçmiyordu diye hatırlıyorum ama her bilet aldığınızda gösterin bazılarında indirim yapıyor.
Hastaneye yürüyerek gidiliebiliyor zaten yol güzel, kaldırım güzel bol bol yeşil, bahçeli evler falan. Hastanenin geçiş tünelleri hep yer altında bu arada, herhangi bir binasından girip tünele geçerseniz yeraltında resmen şehir gibi kurmuşlar geçişleri.
Gezi - Eğlence
7/10
Sosyal program olmadı diyebilirim çünkü benden başka yalnızca bir incoming daha vardı ve dediğim gibi haziran ayı hiç ideal bir ay değil dolu dolu yaşamak istiyorsanız, çünkü tüm CP ler de kendi sınavları ile ilgileniyor. Bizi ilk 1-2 gün şehirde gezdirdiler, sonrasında ben yurttaki Erasmus yapanlarla tanıştım, çoğu zaman yapacak bir şeyler çıktı yine, onların kendi kurulu düzeni var haftada bir gün karaoke, bir gün plaj voleybolu falan gibi. Haftasonları da ordan birkaç arkadaşla bir kere Palanga'ya gittik Baltık Denizi kıyısında, bir kere Estonya Tallin'e gittik, bir kere de başkent Vilnius'a gittik. Onun dışında ben biletimi biraz daha geçe aldığım için sonrasında başka Kuzey Avrupa ülkelerini de kendim gezdim. Tavsiyem Haziran ayında gelmemeniz yönünde.
Şehir Şartları
10/10
Litvanya çok kuzeyde, 3 saat falan gece oluyor yazın gittiğinizde. Saat 23:00 da günbatımı izliyordum. Hava da hep serin ve genellikle hep yağmurlu, yazın bile gitseniz üstünüze giyecek yağmurluk, hırka, mont falan götürmenizi öneririm. Haziran ayında gittiğimde sıcaklık 10-12 falandı genelde. Serin yani genel olarak, bunaltıcı sıcakla karşılaşacağınızı hiç sanmıyorum. Açıkçası ben sevdim bu durumu.
Ama özellikle gece bir mekana, bara cluba falan giderseniz şöyle ilginç bir durumla karşılaşabilirsiniz, gece 10'da girdiniz diyelim, dışarda hala güneş var. Sabaha karşı 3 gibi çıktınız, güneş o sırada batıp doğmuş oluyor ve tekrar güneş var. Geceyi komple es geçebilirsiniz yani :) Bunu özellikle Tallinn'e gittiğimde daha belirgin farketmiştim, orda daha da kısa.
Genel Bütçe
10/10
Euro'ya geçilmiş ülkede birkaç yıl önce, ben gittiğimde daha çok yeni geçiş yapılmıştı (2 yıl falan olmuştu). Kur o zaman 1€ = 4TL gibi idi. Market fiyatları uygun ama, mesela bir paket makarna 17-20 cent falan.Gelir olarak da maaşların falan yüksek olduğu bir ülke değil, yani ucuz genel olarak fiyatlar diğer AB ülkelerine göre. En ucuz AB ülkelerinden birisi hatta
Yapılacaklar - Yapılmayacaklar
Öncelikle Haziran ayında gitmeyin. Hem stajınızı hem de sosyal programınızı daha dolu dolu yaşayacağınız bir ayda gidin, Temmuz daha iyi olacaktır.
Kauno Zalgiris'in maçına kesinlikle gidin, organizasyon çok güzel, biletler de çok ucuz zaten. Molalardaki gösteriler harika.
Grafitileri tespit edin. Vakit ayırabilirseniz diğer kuzey ülkelerine de uğrayın, Letonya, Estonya, Finlandiya çok yakın. Gittiğiniz zamana göre Finlandiya Lapland'dan kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz.
2.el giyim aksesuar mağazalarını da bir dolaşın kim bilir neler göreceksiniz :)
Eğer daha aktif bir ayda giderseniz sosyal program daha dolu olacaktır ve daha keyifli olacaktır. Ben yalnız seyahat etmeyi de sevdiğim için bazı günler tek başıma da gezmeye gittim şehirde ve civarında, ama yine de tavsiyem başka bir ayda gitmeniz olacaktır